Wiele nowych interesujących aplikacji VR pojawiło się w ubiegłym tygodniu na platformie Oculus VR Share.  Jednak to nie wszystkie warte odnotowania informacje z branży Virtual Reality. Zapraszamy na podsumowanie tygodnia z vrHunters.pl.

***

Powstające centrum handlowe Posnania zostało odtworzone w wirtualnej rzeczywistości. Polska firma Immersion, o której pisaliśmy w zeszłym roku przy okazji pierwszej aplikacji VR dla branży turystycznej w Europie, tym razem stworzyła interaktywną wizualizację nowego obiektu budowanego w Poznaniu. Budynek został odwzorowany zarówno wewnątrz jak i zewnątrz. Aplikację przygotowano z myślą o przyszłych najemcach lokalu usługowych, którzy dzięki goglom VR, będą mogli pospacerować po wirtualnych alejkach i obejrzeć z różnych perspektyw interesujące ich punkty usługowe.

***

Chevrolet Off-road VR

Chevrolet jest kolejną marką motoryzacyjną, która wykorzystała wirtualną rzeczywistość do promocji swoich samochodów. Podczas branżowych targów Bangkok Motor Show firma zaprezentowała doświadczenie The Delivery, pozwalające na off-roadową przejażdżkę pick-upem Chevrolet Colorado po nowozelandzkich bezdrożach. Miesiąc temu pisaliśmy o podobnych doświadczeniach VR stworzonych przez Mercedes-Benz i Lamborghini.

***

Technologia VR wykorzystana do oświadczyn

Fan wirtualnej rzeczywistości, niejaki Mike Rios, posłużył się ekranem swojego smartfona i kartonowymi goglami Cardboard przygotowując specjalną aplikacje, dzięki której… oświadczył się swojej wybrance. Poniżej możecie obejrzeć relację z tego drobiazgowo zaplanowanego wydarzenia.

***

Medytacja z kartonowymi goglami VR

Eden River (Unello Design)

Niezależne studio Unello Design, które odpowiada za relaksujące doświadczenie VR Eden River, opublikowało dwie nowe aplikacje dla kartonowych gogli Cardboard i innych mobilnych rozwiązaniach opartych na Androidzie. Zarówno Zen Zone jak i Nebuland to doświadczenia stworzone do medytacji, które pomogą nam odprężyć się po ciężkim dniu pracy. Aplikacje dostępne są do pobrania w cenie odpowiednio 9,29 zł i 4,61 zł.

***

Brytyjski szpital stworzył „PatientVR”

Technologie VR coraz śmielej wkraczają do branży medycznej. Brytyjski Torbay Hospital w South Devon stworzył aplikację PatientVR, która jest programem treningowym dla lekarzy i pielęgniarek, wykorzystującym gogle wirtualnej rzeczywistości. Program pozwala użytkownikom wczuć się w rolę pacjenta, który doświadcza bóli w klatce piersiowej. Nakręcony w 360-stopniach film pokazuje drogę jaką przebywa chory od momentu przyjazdu karetki, do momentu przybycia na salę operacyjną. Aplikacja ma za zadanie wprowadzić tzw. „czynnik ludzki” i pomóc lepiej zrozumieć pracownikom szpitala sytuację, w której znajdują się jego podopieczni. Planowane są już kolejne filmy, ukazujące inne potencjalne sytuacje.

***

RPA zachęca do podróży poprzez VR

Sektor turystyczny Republiki Południowej Afryki jako jeden z pierwszych na świecie będzie używać gogli Oculus Rift do promocji i zachęcania przyszłych klientów do odwiedzenia kraju. Organizacja South African Tourism wkrótce zaprezentuje w Wielkiej Brytanii pięciominutowe doświadczenie VR, przedstawiające najciekawsze zakątki kraju, oraz sporty i aktywności, jakie można tam wykonywać. Doświadczenie zawierać będzie m.in. scenę nurkowania z rekinami zarejestrowaną za pomocą podwodnej kamery 3D.

Osoby zainteresowane podróżowaniem w wirtualnej rzeczywistości zapraszamy do przeczytania artykułu Turystyka VR z Google Street View.

***

Top 10 – Horrory VR

Zestawienie najpopularniejszych horrorów wirtualnej rzeczywistości z serwisu WEARVR. Zainteresowanych tematem zapraszamy również do zapoznania się z najlepszymi horrorami VR wg. vrHunters.pl.

Platforma WEARVR jest miejscem, w którym posiadacze gogli VR mogą znaleźć interesujące ich gry i aplikacje przeznaczone na Oculus Rift, Google Cardboard (i podobne), Samsung Gear VR, HTC Vive czy Cmoar. W chwili obecnej serwis funkcjonuje jako wielka baza danych o obecnych i przyszłych doświadczeniach VR, jednak w przyszłości może się to zmienić. Twórcy WEARVR ostatnio poinformowali o pozyskaniu 1,5 miliona dolarów, które przeznaczą na przekształcenie platformy w sklep z grami i aplikacjami wirtualnej rzeczywistości. Aktualnie w serwisie znajduje się już prawie tysiąc tytułów.

***

Nowości Oculus VR Share

oculus share beta pasek

Surge – Generowany w czasie rzeczywistym teledysk VR autorstwa Arjana van Meertena, holenderskiego artysty 3D, muzyka i filmowca. Aplikacja zdążyła już sobie zaskarbić sympatię fanów Virtual Reality osiągając jedną z najwyższych ocen w serwisie Oculus VR Share.

Labyrinth of Fables – Le Labyrinthe des Fables – Próba odtworzenia, nieistniejącego już labiryntu w Wersalu zbudowanego w 1665 roku na zlecenie Ludwika XIV przez słynnego architekta André Le Notre.

Breath Tech Demo – Eksperyment wykrywający i wizualizujący oddech użytkownika gogli VR mający na celu sprawdzenie, czy tego typu funkcje przyczynia się do lepszego poczucia obecności w wirtualnym świecie. Autorzy przygotowali kilka stref w których możemy przetestować nasz oddech takich jak: strefa zimna, pod wodą, obszar zakurzony czy obszar z niskim poziomem tlenu. Aplikacja do działania wykorzystuje mikrofon, natomiast twórcy zalecają również użycie słuchawek.

Ireland VR – Virtual Relaxation Atmosphaere – Aplikacja relaksacyjna, transportująca użytkownika gogli w najbardziej urokliwe zakątki Irlandii. 30 minut uspokajających widoków oceanu, wodospadów, jezior i klifów.

Steampunk Skyship

Obedient Echo – Gracz wciela się w rolę niewidomego bohatera, który znajduje się w obcym miejscu i musi używać echolokacji do poruszania się po nieznanym mu środowisku.

Convrge – Aplikacja społecznościowa umożliwiająca spotkania z innymi ludźmi w wirtualnej rzeczywistości, wspólne oglądanie filmów, konferencje itp.

In Requiem

Hoot: Welcome to VR – Krótka aplikacja będąca częścią większego projektu, ukazująca możliwości Virtual Reality.

cuBLITERATE

***

W zeszłym tygodniu pisaliśmy o…

– miejscach w Polsce, w których można przetestować Oculus Rift;
– harmonogramie prac nad Open Source Virtual Reality;
– polskim konkursie dla twórców instalacji VR;
– oraz o pulpicie VR – Virtual Desktop.