W zeszłym tygodniu pojawiło się wiele nowych interesujących aplikacji w serwisie Oculus VR Share, dlatego też dzisiejszy Przegląd tygodnia rozpoczniemy od przedstawienia najciekawszych z nich. Zapraszamy!

***

Nowości Oculus VR Share

oculus share beta pasek

GE Subsea Experience – W serwisie Oculus VR Share pojawiło się doświadczenie, o którym pisaliśmy w grudniu w artykule Dwadzieścia tysięcy mil wirtualnej podmorskiej żeglugi z Oculus Rift. Jest to dzieło firmy Kite & Lightning, twórców m.in. popularnej w społeczności VR mini-opery Senza Peso. Aplikacja pozwala na odbycie podróży małą łodzią podwodną i powstała na zamówienie firmy General Electric, która w ostatnim czasie przeznaczyła 500 milionów dolarów na badania nad tworzeniem podwodnych fabryk oraz wydobywaniem gazu i ropy naftowej na znacznych głębokościach. Doświadczenie ma na celu przybliżenie laikom jakim wyzwaniem jest to zadanie.

Weightless – Symulator nieważkości, który zdobył ostatnio drugie miejsce w konkursie zorganizowanym przez twórcę kontrolera gestów Leap Motion. Aplikacja przenosi gracza na pokład statku kosmicznego i pozwala na doświadczenie stanu braku grawitacji. Dzięki kontrolerowi Leap Motion (wymagany do uruchomienia Weightless) użytkownik może wchodzić w interakcje z lewitującymi w powietrzu przedmiotami.

Giant Life – Mini gra, w której wcielamy się w postać olbrzyma ziejącego ogniem.

Doors of Silence – Zbierający dobre oceny horror VR, w którym zadaniem gracza jest – jak to zazwyczaj bywa w tytułach tego gatunku – znalezienie ucieczki z mrocznego miejsca, w którym się znalazł.

The Apollo 11 Experience – Demo projektu podróży śladami słynnej misji na księżyc z 1969 roku. Aplikacja powstaje z myślą o zastosowaniach w edukacji i wykorzysta archiwalne zdjęcia zarejestrowane przez NASA oraz oryginalne dźwięki z centrum kontroli lotu. Pełna wersja zawierać będzie m.in. lot na orbitę księżycową, lądowanie oraz drogę powrotną. Więcej o projekcie pisaliśmy w tym miejscu.

Virtual Drums – Wirtualna perkusja.

Flutter Bombs! – Tytuł osadza gracza w roli motyla zmuszonego bronić swojego ogrodu przez intruzami. Jako amunicja wykorzystywany jest w tym celu nektar, który najpierw musi zostać zebrany z okolicznych kwiatów.

Man-Machine Interface – „Człowiek-Maszyna” jest eksperymentem, dzięki któremu możemy kontrolować wielkiego futurystycznego robota.

A Walk on the Beach – Relaksacyjny film 360-stopni nakręcony na australijskiej plaży w Port Noarlunga.

***

Razer ogłasza 13 nowych partnerów projektu OSVR

OSVR dev kit

Open Source Virtual Reality (OSVR) to inicjatywa firmy Razer, mająca na celu przyśpieszenie rozwoju technologi wirtualnej rzeczywistości oraz wyznaczenie standardów dla urządzeń i akcesoriów VR. Projekt obejmuje zarówno wolne oprogramowanie jak i wirtualne gogle, które mają pojawić się na rynku jeszcze w tym roku w okolicach czerwca. OSVR posiada wsparcie kilku znanych firm związanych z branżą VR oraz gier takich jak: Leap Motion (kontroler ruchu), Virtuix (bieżnia VR Omni), Sixense (bezprzewodowy kontroler STEM System), Bosch, Gearbox Software (twórcy gry Borderlands), Techland (gry: Dead Island, Dying Light), PrioVR (kamizelka dla graczy), TrinityVR (bezprzewodowy kontroler).

W zeszłym tygodniu do projektu dołączyło 13 kolejnych firm m.in. Cyberith (bieżnia VR Virtualizer), Jaunt (pionierzy w dziedzinie filmów 360º dla gogli VR), Tammeka Games (twórcy sci-fi racera VR Radial-G), VR Bits (kosmiczny symulator Darkfield), Sonic VR, VisiSonics oraz Impulsonic (rozwiązania audio dla Virtual Reality), a także 3D Rudder, Tactical Haptics, Lucidscape, Pixel Titans, VR Union oraz SoftKinectic.

Ponadto ogłoszono powstanie „OSVR Academia Program”, nowego projektu, którego celem będzie wyposażenie uniwersytetów zainteresowanych stworzeniem laboratorium VR w gogle „Hacker Development Kit”, będące częścią inicjatywy OSVR.

***

Legend3D otwiera studio filmowe VR

Nie tylko Oculus otworzył dział dedykowany filmom wirtualnej rzeczywistości. Na taki krok zdecydowali się również fachowcy od filmowych efektów specjalnych 3D – firma Legend3D – odpowiedzialni m.in. za produkcje takie jak Transformers, Shrek czy The Amazing Spider-Man. Pierwsze efekty pracy zespołu są już dostępne dla posiadaczy mobilnych gogli Samsung Gear VR, którzy poprzez oficjalną aplikację Milk VR mogą pobrać film The Recruit: R U In.

***

Microsoft Hololens – szczegóły

Krótka prezentacja elementów wchodzących w skład okularów AR Microsoft Hololens.

***

Rugby VR

Angielscy fani rugby otrzymają możliwość wzięcia udziału w treningu własnej drużyny narodowej. Mowa o doświadczeniu VR na gogle Oculus Rift, które przygotowuje sieć komórkowa O2 jako część kampanii marketingowej #WearTheRose. Doświadczenie ma na celu pokazanie jak to jest być częścią angielskiej reprezentacji bez konieczności należenia do zespołu.

***

Polska recenzja gogli Samsung Gear VR

***

W zeszłym tygodniu pisaliśmy o…

– nowych goglach VR od LG oraz Panasonica;
meczu gwiazd NBA, z którego relacja trafi na Samsung Gear VR;
– aktualnej liczbie sprzedanych egzemplarzy Oculus Rift DK2;
– firmie Mattel, która reaktywowała klasyczny stereoskop View-Master;
Muzeum Sztuki Skradzionej na Oculus Rift;
– oraz o projekcie Apollo 11 Virtual Reality Experience.