Przedstawiamy podsumowanie najciekawszych wiadomości i ciekawostek ze świata VR, jakie dopłynęły do nas podczas zeszłego tygodnia. Zapraszamy.

 

Miesiąc w wirtualnej rzeczywistości

Brzmi to jak żart, jednak prawdopodobnie nim nie jest. Brytyjski artysta planuje spędzić w wirtualnej rzeczywistości 28 dni i nagrać film dokumentujący przebieg eksperymentu. Na zrealizowanie projektu artysta potrzebuje 150 tysięcy £ i w związku z tym uruchomił projekt na Kickstarterze, który ma mu pomóc w realizacji zadania. Co ciekawe Brytyjczyk podczas eksperymentu wykorzysta prawdopodobnie pierwszą deweloperską wersję Oculus Rift – DK1, która słynęła z niskiej rozdzielczości, sporych opóźnień oraz wywoływała wśród wielu użytkowników bóle głowy i chorobę lokomocyjną.

***

Palmer Luckey otrzymał nagrodę World Technology Awards

Tworca Oculus Rift - Palmer Luckey
Palmer Luckey

Twórca gogli Oculus Rift – Palmer Luckey – otrzymał prestiżową nagrodę World Technology Awards w kategorii „Rozrywka”, którą nagradzane są osoby prezentujące pionierskie osiągnięcia w dziedzinie nowych technologii. Przyznawane przez organizację World Technology Network nagrody, w przeszłości otrzymywali tacy pionierzy technologiczni jak Bram Cohen (twórca BitTorrent) czy założyciel serwisu YouTube – Chad Hurley.

***

Konkurs Leap Motion

Firma Leap Motion – twórcy kontrolera umożliwiającego sterowanie komputerem za pomocą gestów – zorganizowała konkurs na najlepszą aplikację wykorzystującą wspomniane urządzenie (także z wykorzystaniem gogli Oculus Rift). Powyżej możecie zobaczyć jeden z ciekawszych, nadesłanych do tej pory projektów – symulator nieważkości. Własne prace można wysyłać do 1 grudnia, a zwycięzców poznany 10 stycznia. Pula nagród wynosi około 75 tysięcy $. [Więcej szczegółów]

***

South Park o wirtualnej rzeczywistości

Twórcy popularnego serialu animowanego „South Park” poświęcili jeden z epizodów goglom Oculus Rift. Odcinek zatytułowany „Grounded Vindaloop” (polski tytuł: „Jakie to realne”), w wersji oryginalnej można obejrzeć w tym miejscu. W Polsce najnowsze odcinki serialu pokazuje stacja Comedy Central.

***

DreamWorks pracuje nad filmami 360º

Amerykańska wytwórnia filmowa DreamWorks, znana między innymi z tytułów takich jak Shrek, Madagaskar czy Kung Fu Panda, pracuje nad technologią renderowania swoich produkcji dla wirtualnej rzeczywistości. Firma eksperymentuje zarówno z filmami 360º kręconymi w czasie rzeczywistym jak i całkowicie renderowanymi.

***

Oculus VR Share

oculus share beta

Usługa Oculus VR Share (Beta) jest w chwili obecnej najlepszym źródłem, z którego można pobierać najnowsze gry i doświadczenia przeznaczone dla gogli Oculus Rift. W zeszłym tygodniu pojawiło się kilka nowych, wartych uwagi produkcji:

PHOBOS – Platforma leczenia fobii i lęków. Pisaliśmy o niej w tym miejscu. Obecnie do pobrania dostępne jest demo technologiczne wczesnej wersji pre-alpha.

Time 2 Amaze – Gra została zaprojektowana dla rozgrywki dwuosobowej. Podczas gdy jeden z graczy przemierza na Oculus Rift podziemny labirynt szukając ukrytych wskazówek, druga osoba analizuje dołączone do gry w pliku .pdf symbole i prowadzi go do wyjścia.

AirDrift – Prosty symulator lotu. Sterowanie odbywa się za pomocą ruchów głowy.

Elevator Horror – Podróż przerażającą windą z piwnicy na 16 piętro, podczas której na gracza czeka wiele niespodzianek.

Arachnophobia – Aplikacja mająca na celu pomoc w leczeniu lęku przed pająkami. Gracz siedzi przy stole w mieszkaniu z widokiem na nowojorski Central Park, a jego zadaniem jest nieodrywanie rąk z blatu po którym chodzą pająki.