Przed nami jeden z najciekawiej zapowiadających się tygodni dla branży VR w 2015 roku. W San Francisco rozpoczyna się właśnie Game Developers Conference, na której to mamy nadzieję poznać nowe szczegóły dotyczące m.in. gogli Project Morpheus, Oculus Rift, Gear VR, czy najnowszego headsetu Valve – HTC Vive. Jednak w mijającym tygodniu również działo się sporo. Zapraszamy na Przegląd Tygodnia.

***

Oscary VR

W ostatnich miesiącach jesteśmy świadkami szybkiego progresu jaki następuje w raczkującej wciąż branży filmów 360º VR. Niedawno zakończony Sundance Film Festival potwierdził rosnące zainteresowanie kinomanów nowymi technologiami, które już niedługo mogą zrewolucjonizować kinematografię. W tym roku już cztery z nominowanych do Oscara filmów posiadają „doświadczenia” dedykowane goglom wirtualnej rzeczywistości: Hobbit: Bitwa Pięciu Armii (The Hobbit VR Experience), Jak wytresować smoka 2, Dzika droga (Wild – The Experience) oraz Interstellar. Cztery to za mało nawet na jedną kategorię, ale niewykluczone, że za kilka lat jedną najbardziej wyczekiwanych będzie właśnie kategoria „Najlepszy film VR”.

***

TOP 5 – Demówki na Oculus Rift

wg. FutureGaming.pl

***

Wizja przyszłości wg. Microsoftu

Firma Microsoft wypuściła ciekawy, ponad 6-minutowy materiał prezentujący ich własną wizję niedalekiej przyszłości. Dla porównania możecie obejrzeć podobne filmy z 2009 i 2011 roku.

***

Dźwięk 3D w praktyce

Serwis The Verge opublikował interesujący reportaż na temat metody nagrywania dźwięku 3D zwanej „Binaural recording”, której rozwój jest bardzo istotny z punktu widzenia technologii Virtual Reality. Poniższy materiał zalecamy oglądać w słuchawkach…

***

Flight Simulator X VR

Fanów symulatorów lotu zapewne zaciekawi projekt wtyczki umożliwiającej uruchomienie gry Flight Simulator X na goglach Oculus Rift DK2. Zainteresowanych odsyłamy na stronę projektu.

***

Nowości Oculus VR Share

oculus share beta pasek

Stranded – Uzbrojony jedynie w latarkę (lewy przycisk myszy), jesteś jedynym astronautą, który przeżył zakończoną katastrofą wyprawę do odległego systemu Darfur. Budzisz się na plaży w zupełnie obcym środowisku.

Graffiti 3D – Aplikacja malarska wykorzystująca kontroler Leap Motion.

Zombie Motor Cross – Tytuł gry mówi absolutnie wszystko co potrzeba wiedzieć o tej produkcji.

The Jovian – Jest rok 2124 i właśnie wyemigrowałeś/łaś na planetę Jowisz…

Hack The Gibson – Doświadczenie inspirowane klasycznym windowsowym Saperem. Celem gry jest oczyszczenie planszy zawierającej ukryte „bomby”, bez detonacji żadnej z nich. Z pomocą przyjdą wskazówki na temat liczby ładunków wybuchowych ukrytych w sąsiednich polach.

***

W zeszłym tygodniu pisaliśmy o…

– kampanii polskich gogli VR Cmoar na Kickstarterze;
– nowych goglach VR od HTC i Valve – HTC Vive;
– nowych smartfonach Samsunga kompatybilnych z Gear VR;
– firmie Dolby, która dostosowuje technologię Atmos Surround do potrzeb Virtual Reality;
– planach firmy NextVR w związku z transmisjami wydarzeń sportowych na gogle VR;
– oraz o konkursie Oculus Mobile VR Jam 2015 z pulą nagród 1 mln $.