Zapraszamy na podsumowanie wydarzeń ubiegłego tygodnia w świecie „Virtual Reality”.

***

Politechnika Krakowska dołączyła do OSVR Academia Program

Jedna polska i 27 zagranicznych uczelni wyższych, głównie ze Stanów Zjednoczonych i z Europy, dołączyło do OSVR Academia Program. Celem programu ogłoszonego niedawno przez twórców inicjatywy gogli VR na otwartej licencji jest wyposażenie uniwersytetów zainteresowanych stworzeniem laboratorium VR w gogle „Hacker Development Kit”. Każda z zakwalifikowanych do programu uczelni, których pełną listę znajdziecie w tym miejscu, otrzyma 10 zestawów HDK. Na powyższej stronie swój akces mogą zgłosić również inne szkoły wyższe zainteresowane rozwojem technologii Virtual Reality. Wersja deweloperska gogli Open Source Virtual Reality powinna pojawić się w czerwcu w cenie 200$.

OSVR dev kit

***

Steven Spielberg zekranizuje „Ready Player One”

Wkrótce doczekamy się ekranizacji bestsellerowej powieści sci-fi Ernesta Cline „Ready Player One”. Za jego wyreżyserowanie i produkcję odpowiedzialny będzie Steven Spielberg, reżyser znany m.in. z Raportu mniejszości czy filmu A.I. Sztuczna inteligencja. Akcja powieści rozgrywa się w roku 2044 w Stanach Zjednoczonych podczas wielkiego kryzysu, jakiego dotąd nie znano. Wszechogarniająca bieda i głód sprawiają, że duża część ludzi ucieka od rzeczywistości spędzając czas w globalnym wirtualnym świecie o nazwie OASIS, symulującym wszystko czego potrzebuje pogrążone w kryzysie społeczeństwo. Film powinien pojawić się na ekranach kin nie wcześniej niż w 2016 roku.

***

Jak połączyć Google Cardboard z PC? – Tutorial

Serwis FutureGaming.pl opublikował mini poradnik wyjaśniający w jaki sposób możemy połączyć kartonowe gogle Google Cardboard z komputerem i dzięki temu cieszyć się grami i filmami w świecie wirtualnej rzeczywistości.

***

SuperBanan testuje chińskie gogle VR

Vloger SuperBanan przetestował tani chiński odpowiednik gogli Samsung Gear VR. W ostatnim czasie na portalach aukcyjnych pojawiło się wiele tego typu urządzeń więc warto przyjrzeć się ich możliwościom.

***

Space Invaders przeniesione do rzeczywistości

Od kilku dekad mądrzy ludzie na całym świecie głowią się jak stworzyć imersyjny świat wirtualnej rzeczywistości, tymczasem niejaki Martin Raynsford postanowił przenieść wirtualną rzeczywistość do… rzeczywistości. Oto efekty:

***

Babel Rising 3D kolejną grą premium Gear VR

Oficjalny sklep Samsung Gear VR wzbogacił się o kolejną płatną grę. Babel Rising 3D jest produkcją w stylu „tower defence”, w której zadanie gracza polega na uniemożliwieniu robotnikom stworzenia tytułowej wieży Babel. Tytuł, który jest portem popularnej gry z Androida i iOS, mogą zamówić na razie jedynie posiadacze urządzenia zakupionego w USA. Babel Rising 3D sprzedawany jest w cenie 2,99$.

***

Nowości Oculus VR Share

oculus share beta pasek

Platforma Oculus VR Share to rozległa baza gier, aplikacji i doświadczeń VR przeznaczonych na gogle Oculus Rift. W zeszłym tygodniu twórcy Oculusa ogłosili, że usługa osiągnęła poziom dwóch milionów unikalnych pobrań. W chwili obecnej na platformie znajduje się już ponad 600 produkcji przeznaczonych na obie deweloperskie wersje urządzenia. Oto najciekawsze najnowsze produkcje, które trafiły na Oculus VR Share w ciągu ostatniego tygodnia.

Experiences pack – Cartoon – Aplikacja edukacyjna przeznaczona dla młodszych uczniów, umożliwiająca nauczycielom prowadzenie interaktywnych wycieczek i prezentacji. Pozwala na przeniesienie się w wiele kreskówkowych lokacji takich jak: farma, wioska na drzewie, lotnisko, jaskinia, dziki zachód, Egipt czy historyczna wioska z epoki żelaza.

Deep Echo – Część większego projektu, umożliwiającego pływanie w podwodnym futurystycznym świecie. Użytkownik musi zanurzyć się 4000 metrów pod wodą, aby znaleźć czarną skrzynkę należącą do innego statku podwodnego.

Hot Air Balloon Experience – Lot balonem.

Terminator VR – Doświadczenie pozwalające na zanurzenie się w świecie znanym z kultowego filmu z Arnoldem Schwarzeneggerem.

W zeszłym tygodniu pisaliśmy o…

– szansach na premierę Oculus Rift w 2015 roku;
planach Facebooka dotyczących Oculus Rift;
– wyposażeniu OSVR Dev-Kit w kontroler Leap Motion;
– organizacji NASCAR testującej live-streaming VR;
– a także o teledysku 360º nagranym przez Björk.