W najnowszym „Przeglądzie tygodnia”, podsumowującym najważniejsze wydarzenia w branży VR/AR przeczytacie m.in. o pozwie skierowanym przeciwko twórcy Oculusa, doświadczeniu VR pozwalającym na wirtualną przejażdżkę Lexusem RC F, a także tradycyjnie sprawdzimy jakie nowe aplikacje VR pojawiły się na platformie Oculus VR Share. Zapraszamy.

***

Twórca Oculus Rift oskarżony o kradzież

Tworca Oculus Rift - Palmer Luckey
Palmer Luckey

Palmer Luckey został oskarżony o kradzież pomysłu, na podstawie którego stworzył gogle wirtualnej rzeczywistości Oculus Rift. Podobno w 2011 roku hawajska firma Total Recall Technologies zatrudniła Palmera do stworzenia prototypu gogli VR. Według oficjalnej historii założyciel Oculus VR, sfrustrowany właściciel największej kolekcji wirtualnych gogli oraz wieloletni uczestnik dyskusji na forum MTBS3D wpadł na pomysł zbudowania urządzenia, które wreszcie spełniłoby oczekiwania użytkowników, zarówno pod względem efektywności jak i przystępnej ceny. W połowie 2012 roku wielkim sukcesem na Kickstarterze zakończyła się zbiórka pieniędzy na pierwszą deweloperską wersję urządzenia – Oculus Rift DK1.

Sytuacja z pozwem może wydawać się o tyle dziwna, iż firma Total Recall zdecydowała się na niego dopiero teraz, nieco ponad pół roku przed debiutem pierwszej konsumenckiej wersji Oculusa i ponad rok po przejęciu firmy Palmera przez Facebook.

***

Google zatrudnia specjalistów od VR

Ogłoszone podczas zeszłotygodniowej konferencji Google I/O 2015, nowe projekty VR giganta z Mountain View to dopiero początek tego co firma planuje w związku z rozwojem technologii wirtualnej rzeczywistości. Przypomnijmy, iż ogłoszono m.in. program edukacyjny dla szkół „Expeditions”, dzięki któremu uczniowie na całym świecie otrzymają możliwość wirtualnego podróżowania oraz współpracę z firmą GoPro, której efektem jest projekt „Jump”, mający na celu uproszczenie nagrywania i udostępniania filmów 3D VR. O wszystkich tych wydarzeniach możecie przeczytać tutaj. Tymczasem w sieci ukazała się lista nowych miejsc pracy jakie Google ma do zaoferowania specjalistom od Virtual Reality. Wczytując się głębiej w zakres obowiązków okazuje się, iż firma zamierza opracować własne rozwiązania obejmujące silnik dla gier VR, technologię dźwięku 3D oraz soczewki. Pełną listę wolnych etatów można znaleźć w tym miejscu.

***

Lexus Virtual Drive

Japoński koncern Toyota opublikował doświadczenie VR promujące należącą do nich markę luksusowych samochodów Lexus. Posiadacze mobilnych gogli wirtualnej rzeczywistości typu Google Cardboard mogą już teraz przejechać się Lexusem RC F po hiszpańskim torze Ascari. Stosowną aplikację przygotowano dla telefonów z systemem Android oraz iOS. Wkrótce doświadczenie powinno zostać udostępnione także właścicielom gogli Oculus Rift.

***

Dior Eyes

Słynny francuski dom mody Dior, zamierza wykorzystać technologię wirtualnej rzeczywistości do promocji własnych produktów. W tym celu stworzono autorskie gogle VR o nazwie Dior Eyes, w które zostaną wyposażone należące do firmy butiki. Klienci wybranych sklepów otrzymają możliwość wirtualnej podróży za kulisy pokazów mody. Poniżej możecie zobaczyć materiał filmowy prezentujący proces powstawania gogli.

***

Apple kupuje firmę z branży AR

Wiele osób może się zastanawiać dlaczego Apple, jedna z najbardziej innowacyjnych firm technologicznych na świecie nie ogłosiła jeszcze własnych gogli wirtualnej rzeczywistości. Co prawda twórcy popularnego iPhone’a od jakiegoś czasu gromadzą patenty związane z technologiami Virtual Reality, to jednak wciąż nie ogłoszono nic co mogłoby stać się realną konkurencją dla Oculus Rifta czy HTC Vive. Tymczasem Apple zakupiło firmę Metaio AR, działającą w branży rzeczywistości rozszerzonej (Augmented Reality). Niestety poza samym faktem zakupu nie wiadomo nic więcej na temat współpracy. Metaio wcześniej pracowali m.in. dla Ferrari, czego efektem było stworzenie takiej oto aplikacji:

***

Nowości Oculus VR Share

oculus share beta pasek

The Shining Experience – Lśnienie (1980). Jedna z najbardziej przerażających scen w historii kinematografii przeniesiona do wirtualnej rzeczywistości.

Dragon Documentary

OilCan Drive Comic Reader – Przeglądarka komiksów dla wirtualnej rzeczywistości.

The New Haven Mystery Mansion – Doświadczenie inspirowane mini-serialem Czerwona Róża (ang. Rose Red) wyreżyserowanym przez Stephena Kinga w 2002 roku.

***

W zeszłym tygodniu pisaliśmy o…

– zakupie przez Oculus VR firmy Surreal Vision;
– odświeżonej wersji gogli Cardboard i innych projektach VR od Google;
– technologiach Project Tango, które mogą przyczynić się do rozwoju Virtual Reality;
– oraz o platformie społecznościowej AltspaceVR.