Pierwsza bezpośrednia transmisja z zabiegu chirurgicznego w 360-stopniach już za nami. Dzięki aplikacji VR firmy Medical Realities cały świat mógł obejrzeć operację wykonaną przez Shafiego Ahmeda w Royal London Hospital.

Przebieg operacji zarejestrowany został kamerą 360-stopni zamontowaną w sali operacyjnej. Dzięki temu wszyscy zainteresowani mieli możliwość dokładnego obejrzenia pracy chirurga, jak gdyby znajdowali się przy stole operacyjnym. Mogli z tego skorzystać zarówno lekarze, studenci medycyny oraz ludzie nie związani z branżą medyczną, zaintrygowani przebiegiem samego zabiegu i pracą lekarzy lub po prostu entuzjaści technologii Virtual Reality.

Transmisja celowo przeprowadzona została z minutowym opóźnieniem, w razie gdyby podczas operacji nastąpiły jakieś komplikacje. Można ją było obejrzeć na Oculusie, HTC Vive i Cardboardach.

Shafi Ahmed – chirurg i współzałożyciel firmy Medical Realities – uważa, że takie transmisje pomogą wyrównać dysproporcje związane z dostępem do opieki medycznej na terenach najbardziej oddalonych i ubogich, a także zrewolucjonizują kształcenie lekarzy i innych pracowników służb medycznych w uboższych rejonach świata. Taniej jest dać studentowi gogle, by mógł obejrzeć zabieg medyczny, niż wysyłać na zagraniczne szkolenia.

Kolejnym celem Ahmeda jest dodanie do swoich transmisji doznań haptycznych poprzez gadżety wirtualnej rzeczywistości takie jak rękawice. Dzięki temu przyszły chirurg będzie mógł nie tylko oglądać operację, ale też poczuć co się dzieje. W przyszłości na takich interaktywnych aplikacjach studenci medycyny będą przeprowadzali swoje pierwsze operacje.

Zdaniem eksperta vrHunters

Piotr Baczyński, CEO ImmersionMedycyna to jeden z najciekawszych rynków dla branży VR. Niemal co tydzień słychać o nowych projektach – od najbardziej oczywistych w rodzaju wirtualnych podróży przez ludzkie ciało, po bardzo zaawansowane symulatory chirurgiczne. Temat ten cieszy się sporym zainteresowaniem inwestorów, spodziewam się więc, że podobnych pomysłów będzie coraz więcej. Rynek ten to jednak także wyzwania – o ile proste projekty edukacyjne można stosunkowo łatwo wdrożyć, o tyle wprowadzenie do obiegu narzędzi skierowanych do lekarzy wymaga przejścia skomplikowanych procedur prawnych.
Immersion wspólnie z wybitną amerykańską chirurg Marią Siemionow – autorką pierwszego udanego przeszczepu twarzy w USA – stworzyło spółkę Viremed, badającą zastosowanie VR w medycynie. Widzimy w tym obszarze wielki potencjał i zamierzamy go wykorzystać.

Piotr Baczyński, CEO Immersion