Wczoraj na platformie Steam zadebiutowała gra wirtualnej rzeczywistości Raw Data i jeszcze tego samego dnia trafiła na pierwsze miejsce najczęściej kupowanych tytułów w popularnym cyfrowym sklepie.

Jak to możliwe, że gra wymagająca sprzętu, który posiada obecnie około 0,15% użytkowników Steam, jest w stanie trafić na pierwsze miejsce listy najlepiej sprzedających się tytułów? Nie wiadomo. Niemniej jednak produkcja studia Survios udowadnia, że jest to wykonalne.

Raw Data to opierająca się na kooperacji pierwszoosobowa gra akcji, w której zadanie polega na odpieraniu nacierających falami hord przeciwników. Niby nic szczególnego jednak produkcja zdążyła już zebrać wystarczająco dużo pozytywnych opinii, żeby nie przejść obok niej obojętnie.

Tytuł został wypuszczony wyłącznie ze wsparciem dla gogli HTC Vive, w tym kontrolerów ruchowych oraz systemu „room-scale”, dzięki czemu gracz może swobodnie poruszać się po określonej części pokoju oraz używać rąk, aby w naturalny sposób strzelać i zadawać ciosy.

W trakcie rozgrywki wcielimy się w jednego z dwóch bohaterów, z których każdy specjalizuje się w innych rodzajach broni i stylach walki. Pierwszym z nich jest Bishop charakteryzujący się wysokim stopniem opanowania pistoletów. Jego cechą szczególną jest m.in. umiejętność szybkiego przeładowywania broni oraz spowalniania czasu.

Z kolei Saija to specjalistka we władaniu mieczem określana przez twórców gry mianem „cyber ninja”. W związku z jej zdolnościami walki odbywać się będą raczej w bliskim kontakcie, jednak także i ona posiada pewne unikalne zdolności, potrafi np. rzucać kataną niczym bumerangiem, odbijać pociski oraz korzystać z sił grawitacji do wyrzucania przeciwników w powietrze. Dostęp do dwóch kolejnych bohaterów specjalizujących się w strzelaniu z łuku oraz strzelby otrzymamy w chwili premiery pełnej wersji gry, bowiem Raw Data wydana została na razie w trybie ‚Early Access’.

Wczesny dostęp do gry oferuje 4 różnorodne poziomy będące częścią większej historii. Łącznie w dniu premiery pełnej wersji Raw Data otrzymamy 12 epizodów. Studio Suvrios skupia się obecnie na wersji dla HTC Vive, jednak w przyszłości możemy oczekiwać wsparcia także dla innych headsetów VR, takich jak np. Oculus Rift. Stanie się to zapewne nie wcześniej, niż w czwartym kwartale tego roku, kiedy na rynku zadebiutują kontrolery ruchowe Oculus Touch.

Raw Data w wersji ‚Early Access’ możemy zakupić na platformie Steam w cenie 29,59€. Do 21 lipca gra dostępna jest z 20-procentową zniżką. Pełna wersja spodziewana jest pod koniec roku.