W ostatni czwartek i piątek w Warszawie miała miejsce jak dotychczas największa w Polsce konferencja poświęcona technologiom wirtualnej rzeczywistości. Zapraszamy na naszą relację z Centrum Nauki Kopernik, gdzie odbywał się European VR Congress 2016.

Organizatorzy European VR Congress 2016 jak przystało na poważną imprezę przygotowali strefę targową, na której mogliśmy znaleźć wystawców reprezentujących szeroki wachlarz zastosowań dla technologii Virtual Reality. Obecni byli zarówno producenci tzw. „cardboardów”, gier i aplikacji VR oraz filmów 360º VR, jak i twórcy ciekawych eksperymentów mających na celu rozszerzenie imersji odczuwanej przez użytkownika gogli.

Już na samym wejściu uczestnicy kongresu mogli poczuć się jak gwiazdy, a to za sprawą firmy VR Visio, która ustawiła w przejściu czerwony dywan i tzw. ściankę. Każdy kto kierował swoje kroki do głównej sali EVRC 2016 mógł na chwilę zatrzymać się i zostać sfotografowany przez wirtualnych paparazzi. Efekty można było obejrzeć w czasie rzeczywistym na telebimie zamontowanym naprzeciwko ścianki. Trójmiejska firma prezentowała także swoje rozwiązania m.in. dla branży motoryzacyjnej oraz architektonicznej.

Wśród aplikacji VR-owych naszą uwagę przyciągnęło stoisko De Profundis (studio 11th Dimension), na którym prezentowane było doświadczenie „Beksiński w wirtualnej rzeczywistości” rekonstruujące obrazy cenionego na całym świecie malarza Zdzisława Beksińskiego w środowisku Virtual Reality. Pojawili się również producenci prawdopodobnie pierwszego na świecie serialu 360º VR „Para nie do pary” realizowanego przez TVN oraz agencję Mimo VR. Stoisko odwiedziła m.in. Magdalena Różczka, odtwórczyni głównej roli, a prywatnie entuzjastka technologii VR.

Na tak dużym wydarzeniu nie mogło zabraknąć interesujących VR-owych eksperymentów. Warto wspomnieć choćby o aplikacji rowerowej, deskorolkowej oraz instalacji testującej lęk wysokości. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko firmy Senfino prezentującej okulary rozszerzonej rzeczywistości Microsoft HoloLens, a także stanowiska z goglami PlayStation VR, które niecały miesiąc temu świętowały swoją światową premierę.

Ponadto wśród wystawców zaprezentowały się takie marki jak: McDonald’s, Discovery, HTC, czy Ricoh, a także wiele innych. Swego rodzaju ciekawostką było stoisko, na którym Stowarzyszenie Otwarte Klatki (organizacja zrzeszająca ludzi chcących poprawy losu zwierząt hodowlanych wykorzystująca w swoich działaniach technologię VR) zaprezentowało wstrząsające materiały pokazujące realia chowu przemysłowego.

W część konferencyjną EVRC16 wprowadziła zgromadzonych gości inicjatorka i dyrektor programowa kongresu – Katarzyna Jaklewicz – która opowiedziała swoją historię miłości do VR. Nieco później na scenie pojawił się także m.in. Adam Stachowski z VR Premium, który przeprowadził interesujący wykład na temat produkcji sferycznych filmów oraz Piotr Baczyński (Immersion) poruszający temat biznesu w kontekście VR.

Piotr Łój, producent filmów sferycznych i założyciel Fundacji „Virtual Dream” opowiedział o tym jakie zagrożenia niesie ze sobą wirtualna rzeczywistości, ale też w jaki sposób VR może przyczynić się do poprawy życia ludzi. Ponadto mogliśmy posłuchać skłaniających do refleksji prelekcji na temat przyszłości Virtual Reality, awatarów, monetyzacji, gier VR, czy kolejnego etapu technologii VR, którym ma stać się rzeczywistość rozszerzona (Augmented Reality).

European VR Congress był także jednym z pierwszych w Polsce wydarzeń transmitowanych na żywo w technologii 360°. Za techniczną część tego przedsięwzięcia odpowiadała firma Bivrost, której założyciel Paweł Surgiel był zresztą jednym z prelegentów konferencji. Opowiedział on o wyzwaniach jakie stoją przed realizatorami transmisji 360VR.

European VR Congress 2016

Podczas części oficjalnej podsumowującej konferencję organizatorzy European VR Congress 2016 zapowiedzieli już plany kolejnej tego typu imprezy.


Portal vrHunters.pl objął patronat medialny nad European VR Congress 2016. Organizatorem wydarzenia były Konferencje Agora, opierające się na doświadczeniach koncernu medialnego Agora S.A.