Valve poinformowało, że druga deweloperska wersja gogli wirtualnej rzeczywistości HTC Vive Pre jest już w drodze do twórców oprogramowania.

HTC Vive Pre (DK2) nie pojawi się w publicznej sprzedaży. Producenci przygotowali 7 tysięcy egzemplarzy, które wysłali za darmo deweloperom tworzącym oprogramowanie na platformę SteamVR. Studia, które przeszły selekcję dostaną gogle Vive Pre bezpłatnie, podobnie jak w przypadku wersji HTC Vive DK1, wydanej przez HTC w czerwcu ubiegłego roku

Druga wersja deweloperska debiutuje na niecały miesiąc przed rozpoczęciem procedury zbierania zamówień przedpremierowych na konsumencką wersję HTC Vive i będzie bardzo zbliżona do ostatecznego produktu. Choć rozdzielczość Vive Pre pozostaje taka sama jak w DK1 (2160×1200), to sam wyświetlacz otrzymał kilka udoskonaleń, dzięki którym uzyskamy bardziej ostry i płynny obraz. Urządzenie jest mniejsze i lżejsze od pierwowzoru, a także uzyskało nowy wygląd, bardziej zbliżony do produktu konsumenckiego. Ponadto usprawniono wnętrze gogli tak, by więcej osób mogło wygodnie zanurzyć się w wirtualnej rzeczywistości, a także przemodelowano system pasków podtrzymujący headset na głowie.

DK2 wzbogacono o przednią kamerę, która pozwala zobaczyć świat zewnętrzny w momencie gdy mamy założone gogle. Zmianie uległ również dedykowany bezprzewodowy kontroler wirtualnej rzeczywistości, który stał się bardziej ergonomiczny i uzyskał technologię ‚haptic feedback’. Vive Pre nadal nie posiada zintegrowanych słuchawek, które mają się pojawić w wersji konsumenckiej.

kontroler HTC Vive

Początkowo gogle miały trafić do sprzedaży na przełomie 2015/2016 roku. Zamiast tego wyprodukowano drugą wersję przeznaczoną tylko dla twórców oprogramowania. Jak twierdzi szefowa HTC, przesunięcie premiery związane jest z chęcią dalszego rozwoju technologicznego ekosystemu SteamVR. Rozumie ona powszechne rozczarowanie opóźnieniem, jednak podjęto taką decyzję wspólnie z Valve, aby zaoferować klientom lepsze doświadczenie końcowe.

„To była trudna do podjęcia decyzja, gdyż mogliśmy rozpocząć wysyłkę Vive jeszcze w tym miesiącu, jednak po rozmowach z naszym strategicznym partnerem Valve postanowiliśmy, że zaoferujemy bardziej zaawansowany technologicznie produkt, przekładając jego premierę na kolejny kwartał” – mówiła w grudniu Cher Wang (HTC CEO).

29 lutego zapowiedziano start preorderów na wersję konsumencką gogli HTC Vive. Wkrótce również poznamy cenę całego zestawu VR. Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie urządzenia trafią do pierwszych klientów w kwietniu.

Zobacz także: Testowaliśmy gogle HTC Vive – PGA 2015

test HTC Vive