Gear VR Powered by Oculus

Na terenie Stanów Zjednoczonych można już oficjalnie dokonać zakupu gogli wirtualnej rzeczywistości Gear VR. Urządzenie w cenie 199,99$ pojawiło się na stronie Samsunga. Okulary sprzedawane są jako Innovator Edition i przeznaczone są dla entuzjastów „Virtual Reality”, którzy mają okazję stać się posiadaczami pierwszego tego typu urządzenia przeznaczonego do współpracy ze smartfonem.

Gear VR to gogle wirtualnej rzeczywistości tworzone we współpracy z firmą Oculus VR – producentami Oculus Rifta. Urządzenie Samsunga to mobilny adapter wirtualnej rzeczywistości współpracujący z najnowszym phabletem Samsunga – Galaxy Note 4. Gear VR łączy się z Note 4 za pomocą złącza micro-USB wykorzystując 5,7-calowy ekran o rozdzielczości 2560 x 1440. Pole widzenia wynosi 96 stopni, natomiast częstotliwość odświeżania to 60 Hz. Firma obiecuje opóźnienie nie większe niż 20 ms. Gogle wykorzystają także procesor (Snapdragon 805 – 2,5 GHz), układ graficzny Adreno 420 oraz pamięć operacyjną Galaxy Note 4 (3 GB RAM).

Oculus Cinema

Okulary VR Samsunga będą służyć głównie do grania oraz oglądania filmów, również trójwymiarowych, w pełnych 360 stopniach. Firma związała się partnerskimi umowami z firmami takimi jak Marvel, DreamWorks, IMAX, Warner Bros. czy Legendary Pictures, a także z wieloma producentami gier, którzy będą tworzyć oprogramowanie dla Gear VR. Tak o Samsung Gear VR wypowiadał się podczas konferencji Oculus Connect kierownik działu mobilnego Oculus VR – Max Cohen:

„Mobilne gogle są przeznaczone do 5-20 minutowych doświadczeń, ale to wcale nie znaczy, że nie mogą być one niezwykle wciągające.” Cohen przyznał, że istnieją pewne ograniczenia w porównaniu do Oculus Rift takie jak brak śledzenia pozycji głowy, jednak Gear VR też ma swoje zalety, zwłaszcza jeżeli chodzi o łatwość w użytkowaniu. „To co najbardziej podoba mi się w Gear VR jest to… że nie trzeba siadać na wprost monitora by coś zobaczyć, możesz przekazać je komuś w tym samym pokoju, a każdy może wypróbować w miejscu w którym siedzi. Myślę, że współczynnik wirusowy Gear VR będzie bardzo wysoki i dla wielu ludzi będzie to pierwsze doświadczenie z wirtualną rzeczywistością.”

gear vr oculus vr

Największe problemy przy projektowaniu Gear VR dotyczyły przegrzewania się urządzenia podczas jego pracy. Nie wiadomo, czy specjaliści z Samsunga i Oculus VR do końca rozwiązali ten problem o czym zapewne przekonamy się w przeciągu kilku dni. Jedno jest pewne – urządzenie będzie rozwijane. Świadczyć o tym może fakt dołączenia do współpracy kolejnej firmy – Sixense. Twórcy prototypu STEM System służącego do bezprzewodowego śledzenia położenia ciała, rąk i nóg w wirtualnej rzeczywistości mają pomysł jak ich urządzenie może pomóc goglom Samsunga. Firma Sixense wydaje się być bardzo zainteresowana współpracą nad bezprzewodowymi wirtualnymi goglami, a STEM System jest pozbawiony kabli tak samo jak Gear VR.

W chwili obecnej Samsung Gear VR jest czymś w rodzaju deweloperskiej wersji gogli Oculus Rift, które zostały wypuszczone głównie dlatego, aby umożliwić programistom tworzenie oprogramowania. Dzięki temu w chwili debiutu na rynku, urządzenie posiadać będzie odpowiednio dużą bazę dedykowanych aplikacji.

Gear VR już wkrótce powinien być sprzedawany także w zestawie z bezprzewodowym kontrolerem w cenie 249$. Nie wiadomo kiedy urządzenie będzie można kupić w pozostałych miejscach na świecie, jednak ma się to stać na początku 2015 roku.

Poniżej przedstawiamy listę dostępnych na starcie aplikacji (w nawiasie twórcy aplikacji):

OOBE/Intro to VR Oculus (Felix and Paul)
Oculus Cinema (Oculus)
360 Videos (Oculus)
360 Photos (Oculus)
Herobound (Oculus)
Esper (Coatsink Software)
Bomb Squad (Eric Froemling)
Darknet (E McNeill)
Viral (Fierce Kaiju)
TheBlu (Wemo Media, Inc.)
Anshar Wars (OZWE)
Proton Pulse (Zero Transform LLC)
Titans of Space (Drash VR LLC)
Romans From Mars (Sidekick LTD)
Dreadhalls (Sergio Hidalgo)
Ikarus (Uber Entertainment)
Minotaur Rescue VR (Llamasoft, LTD)