Zadebiutowały gogle Samsung Odyssey z serii Windows Mixed Reality.

W publicznej sprzedaży pojawiły się gogle wirtualnej rzeczywistości Samsung Odyssey z serii Windows Mixed Reality. Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami urządzenie nie trafiło do oficjalnej dystrybucji w Europie. W tej chwili mogą je zamówić wyłącznie mieszkańcy USA, Chin, Korei Południowej, Brazylii oraz Hongkongu. A szkoda, bowiem headset ten charakteryzuje się najwyższymi parametrami z całej gamy urządzeń wyprodukowanych na licencji Microsoftu.

Odyssey dołączył do czterech innych modeli gogli Windows MR wyprodukowanych przez Acer, Dell, HP oraz Lenovo, których premiera odbyła się w połowie ubiegłego miesiąca. Samsung zaoferuje nieco więcej niż konkurencja, której urządzenia nie różnią się od siebie niczym poza designem i ergonomią.

Gogle Odyssey wyposażone zostały w wyświetlacz AMOLED o rozdzielczości 2880 x 1600 / 90 Hz (1440 × 1600 na każde oko), który powinien zapewnić żywszą kolorystykę oraz głębszą czerń, niż ekrany w technologii LED o rozdzielczości 2880 x 1440 (2x 1440 x 1440) wykorzystywane przez pozostałych producentów. Samsung Windows MR zaoferuje również o 5 stopni wyższy zasięg pola widzenia wynoszący 110 stopni. Ponadto urządzenie podobnie jak Oculus Rift wyposażone zostanie we wbudowane słuchawki, których producentem została uznana austriacka firma AKG. Takiego rozwiązania nie posiadają konkurencyjne modele.

Podobnie jak pozostałe modele Odyssey posiada dwie kamerki odpowiedzialne za śledzenie pozycyjne w tzw. technologii trackingu typu ‚inside-out’. Są one w stanie wychwycić głębię otoczenia, dzięki czemu nie wymagają do działania systemów trackingu takich jak stacje bazowe SteamVR Lighthouse czy sensory Oculusa.

Wszystkie gogle z serii Windows Mixed Reality dostępne są w sprzedaży w oficjalnym sklepie Microsoftu. Model Odyssey można dodatkowo nabyć na stronie Samsunga. Zestaw zawierający headset oraz parę kontrolerów ruchowych wyceniono w obu przypadkach na 499 dolarów. Jest to obecnie najdroższy model gogli Windows MR.


Minimalne wymagania

W zależności od konfiguracji posiadanego komputera gogle Windows MR uruchomimy w trybie 60 Hz lub 90 Hz.

Mixed Reality PC

W przeciwieństwie do konkurencyjnych zestawów Oculus Rift i HTC Vive wirtualną rzeczywistość Microsoftu uruchomimy już na laptopach i komputerach ze zintegrowaną kartą graficzną. W takim przypadku aplikacje wyświetlą się na ekranie gogli w częstotliwości 60 Hz i zaoferują mniej zaawansowane efekty graficzne.

Minimalne wymagania dla „Mixed Reality PC”:

 • Procesor: Intel Core i5 7200U (7 mobilna generacja) dwurdzeniowy z technologią Hyper-Threading
 • Pamięć RAM: 8GB DDR3 Dual Channel
 • Karta graficzna: Intel HD Graphics 620 lub NVIDIA MX150/965M lub wyższa obsługująca DX12
 • HDMI 1.4 lub DisplayPort 1.2
Mixed Reality Ultra PC

Jeżeli jednak chcemy uzyskać odświeżanie na poziomie 90 Hz oraz wyższą ogólną jakość doświadczenia, nasz komputer musi kwalifikować się do kategorii „Ultra”. W takim przypadku nie wystarczy już zintegrowany układ graficzny.

Minimalne wymagania dla „Mixed Reality Ultra PC”:

 • Procesor: Intel Core i5 4590 (4 generacja, 4 rdzenie) lub AMD Ryzen 5 1400 3.4Ghz (desktop, 4 rdzenie)
 • Pamięć RAM: 8GB DDR3
 • Karta graficzna: Nvidia GTX 960/1050 lub AMD RX 460/560 lub modele wyższe obsługujące DX12
 • HDMI 2.0 lub DisplayPort 1.2

Microsoft jakiś czas temu wypuścił aplikację pozwalającą sprawdzić komputer pod kątem współpracy z goglami z serii Windows Mixed Reality. Można ją pobrać w tym miejscu.

 • Giovanne

  Czyli jednak nie tylko USA… Spotkałem się z dwoma newsami jeden mówił o rynkach wymienionych w tym newsie, a dodatkowo o tym, że na kolejnych pojawią się z czasem, a drugi, że tylko w USA. Teraz widzę, że ten drugi jest nie prawdziwy. Poczytam i pooglądam testy, oraz poczekam na wsparcie Steam VR. Do tego czasu może wyjdzie w Europie i jak będzie wyraźna różnica z Oculusem to sobie wymienię.

 • Karol Krawczyk

  No i jestem w kropce. Testowałem ostatnio Oculusa przez kilka dni ale postanowiłem poczekać na Samsunga, teraz jak wyszedł okazuje się że w sumie warto było czekać bo chyba jest lepszy ale za to jest nie dostępny. Czekać dalej z nadzieją że wejdzie do Europejskiej dystrybucji czy brać sprawdzonego Oculusa?

  • Skoczek

   Ja sprzedałem Oculusa i czekam na pimax’a 8K. Podobno Samsung lepszy od Oculusa ale to ta sama generacja i różnice na pewno nie są znaczące. Lepiej poczekać na wyższą rozdzielczość i FOV 200.

   • Piotrek

    Ciekawe czy dostarczą Pimaxa na styczeń?
    Specjalnie zamawiałem bez kontrolerów i base stations, bo mam Vive-a (więc ma działać)
    Trochę chyba wątpię po tym jak na Virtuix Omni czekałem prawie 4 lata 🙂

 • Piotrek

  Zamówiony – już leci do Polski 🙂

  • Despacito

   Gdzie kupowałeś?

   • Piotrek

    W Microsoft Store – z podatkiem ( sales tax) wyszlo $530 + wysylka od rodziny w stanach jakieś $30. W wielu sklepach jednak mozesz ten podatek praktycznie zniwelować do zera płacąc polską kartą bankową/kredytową, byleby shipping adres był na stany. Po 22 godzinach była u rodziny i za maksymalnie 9 dni lotniczą będzie u mnie w Polsce.