Udało się! Polskie gogle wirtualnej rzeczywistości Cmoar uzbierały kwotę 100.000 dolarów i prawie trzy tygodnie przed czasem uzyskały próg wymagany do sfinansowania projektu.

Virtual Reality Headset polskiej firmy Cmoar LTD z siedzibą w Mikołowie to projekt modułowych gogli wirtualnej rzeczywistości, konkurujących z najpopularniejszymi i najbardziej zaawansowanymi obecnie na rynku mobilnych HMD – Samsung Gear VR. Urządzenie stworzone przez rodaków od konkurencji odróżnia modułowa budowa, kompatybilność z wieloma rodzajami smartfonów, a także niewygórowana cena.

Cmoar tak na prawdę składa się aż z trzech headsetów: Virtual Reality / Augmented Reality (moduł VR/AR) oraz dodatkowych modułów 2D i 3D (2D and 3D high-quality modules) dedykowanych miłośnikom gier i filmów, którzy cenią sobie wysokiej jakości obraz. Urządzenie wyposażono w analog służący do nawigacji, kontroler głośności, wejścia USB oraz przełącznik dla kamery uruchamiający rzeczywistość rozszerzoną. Cmoar poza zintegrowaną elektroniką umożliwiającą sterowanie smartfonem z zewnątrz posiada aż 48-milimetrowe soczewki (dla porównania soczewki w Google Cardboard mają 25 milimetrów), a także zewnętrzne sensory. Jak podkreśla twórca gogli Damian Boczek, „zapewniają niezrównaną immersję, dodatkowo eliminując problemy takie jak drift, czy wysoka latencja”.

Klika dni temu firma opublikowała komunikat na stronie zbiórki w którym ogłosiła dodanie do gogli kolejnej funkcjonalności, którą jest streaming obrazu z PC lub konsoli bezpośrednio do urządzenia. Dzięki kablowi HDMI użytkownicy headsetu będą mogli zdecydować czy chcą korzystać z urządzenia w formie mobilnej z wykorzystaniem smartfona czy wybiorą opcję przewodową, ale z większą mocą obliczeniową.

Od teraz można będzie założyć moduł VR wyposażony w opcję śledzenia pozycji głowy, podłączyć go do komputera i otrzymać headset zbliżony możliwościami do Oculus Rifta. W tym przypadku PC, poprzez kabel USB, przejmuje również zasilanie czujników. Twórcy zachęcają do wykorzystania modułu 2D/3D HQ, który w tej konfiguracji umożliwi granie w takie tytuły jak Battlefield, Dragon Age czy CS: GO na wielkim ekranie 2D lub 3D. Usprawnienia te sprawiają, że Cmoar staje się jednym z najbardziej wszechstronnych tego typu urządzeń na rynku. Co ważne, firma nie poprzestaje na tworzeniu samego sprzętu. W sklepie z aplikacjami dla Androida znajdziemy dedykowane oprogramowanie takie jak Cmoar Roller Coaster, AR RPG, VR Cinema czy VR 360° Player.

Cmoar polskie gogle VR

Polski headset wspiera ponad 150 modeli smartfonów o przekątnej ekranu od 4″ do 5.7″. Aby otrzymać urządzenie z jednym z trzech zestawów soczewek należy wesprzeć projekt kwotą 99$. Zestaw z pełnym kompletem soczewek to koszt wynoszący 149$. Istnieje także możliwość zakupu dedykowanego gamepada. Wysyłka urządzeń powinna rozpocząć się w czerwcu 2015. Kickstarterowa zbiórka Cmoar zakończy się za 20 dni.