Udało się! Polskie gogle wirtualnej rzeczywistości Cmoar uzbierały kwotę 100.000 dolarów i prawie trzy tygodnie przed czasem uzyskały próg wymagany do sfinansowania projektu.

Virtual Reality Headset polskiej firmy Cmoar LTD z siedzibą w Mikołowie to projekt modułowych gogli wirtualnej rzeczywistości, konkurujących z najpopularniejszymi i najbardziej zaawansowanymi obecnie na rynku mobilnych HMD – Samsung Gear VR. Urządzenie stworzone przez rodaków od konkurencji odróżnia modułowa budowa, kompatybilność z wieloma rodzajami smartfonów, a także niewygórowana cena.

Cmoar tak na prawdę składa się aż z trzech headsetów: Virtual Reality / Augmented Reality (moduł VR/AR) oraz dodatkowych modułów 2D i 3D (2D and 3D high-quality modules) dedykowanych miłośnikom gier i filmów, którzy cenią sobie wysokiej jakości obraz. Urządzenie wyposażono w analog służący do nawigacji, kontroler głośności, wejścia USB oraz przełącznik dla kamery uruchamiający rzeczywistość rozszerzoną. Cmoar poza zintegrowaną elektroniką umożliwiającą sterowanie smartfonem z zewnątrz posiada aż 48-milimetrowe soczewki (dla porównania soczewki w Google Cardboard mają 25 milimetrów), a także zewnętrzne sensory. Jak podkreśla twórca gogli Damian Boczek, „zapewniają niezrównaną immersję, dodatkowo eliminując problemy takie jak drift, czy wysoka latencja”.

Klika dni temu firma opublikowała komunikat na stronie zbiórki w którym ogłosiła dodanie do gogli kolejnej funkcjonalności, którą jest streaming obrazu z PC lub konsoli bezpośrednio do urządzenia. Dzięki kablowi HDMI użytkownicy headsetu będą mogli zdecydować czy chcą korzystać z urządzenia w formie mobilnej z wykorzystaniem smartfona czy wybiorą opcję przewodową, ale z większą mocą obliczeniową.

Od teraz można będzie założyć moduł VR wyposażony w opcję śledzenia pozycji głowy, podłączyć go do komputera i otrzymać headset zbliżony możliwościami do Oculus Rifta. W tym przypadku PC, poprzez kabel USB, przejmuje również zasilanie czujników. Twórcy zachęcają do wykorzystania modułu 2D/3D HQ, który w tej konfiguracji umożliwi granie w takie tytuły jak Battlefield, Dragon Age czy CS: GO na wielkim ekranie 2D lub 3D. Usprawnienia te sprawiają, że Cmoar staje się jednym z najbardziej wszechstronnych tego typu urządzeń na rynku. Co ważne, firma nie poprzestaje na tworzeniu samego sprzętu. W sklepie z aplikacjami dla Androida znajdziemy dedykowane oprogramowanie takie jak Cmoar Roller Coaster, AR RPG, VR Cinema czy VR 360° Player.

Cmoar polskie gogle VR

Polski headset wspiera ponad 150 modeli smartfonów o przekątnej ekranu od 4″ do 5.7″. Aby otrzymać urządzenie z jednym z trzech zestawów soczewek należy wesprzeć projekt kwotą 99$. Zestaw z pełnym kompletem soczewek to koszt wynoszący 149$. Istnieje także możliwość zakupu dedykowanego gamepada. Wysyłka urządzeń powinna rozpocząć się w czerwcu 2015. Kickstarterowa zbiórka Cmoar zakończy się za 20 dni.

  • mm

    Z tego co czytałem na kickstarterze będzie również możliwość dokupenia dedykowanego wyświetlacza w cenie 99$ za HD screen oraz 2K za 149$. Czy gry/aplikacje dedykowane do oculus rifta będzie można również używać na goglach Cmore ? Bo jeśli połączenie będzie przez komputer to nie powinno być problemu ? Ciekawy również jestem jak Cmore będzie łączył się z konsolami czy będzie to wyłącznie wyświetlacz bez możliwości ruchu głową czy jednak będzie pełna używalność czy sterownie będzie wyłącznie przy pomocy pada.. ciekawe czasy nastały nie mogę się doczekać tych wszystkich premier