Świat oszalał na punkcie pokemonów. Połączenie nienowej już w smartfonach technologii Augmented Reality z popularną marką oraz koniecznością ruszenia się z domu sprawiło, że gra z dnia na dzień stała się światowym fenomenem. Osoby, które z uwagą śledzą rozwój wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości zapewne domyślają się już w jakim kierunku powinni dążyć producenci Pokemon Go, aby gra wykorzystała pełnię swoich możliwości. Deweloperzy pracujący nad aplikacjami dla okularów Microsoft HoloLens zdążyli przygotować już szybki podgląd tego co może nas czekać w przyszłości.

Telefony komórkowe mają to do siebie, że czasami musimy odłożyć je na półkę lub schować do kieszeni, a to oznacza, że w pewnym momencie trzeba rozstać się z ulubioną grą. Zupełnie inaczej może wyglądać sytuacja z headsetami/okularami rozszerzonej rzeczywistości, takimi jak np. Microsoft HoloLens, Magic Leap czy Meta 2. Jeżeli technologia przyjmie się w społeczeństwie, a przewidywania są takie, że tego typu urządzenia przejmą w przyszłości rolę smartfonów, nic nie stanie na przeszkodzie, żeby w gry takie jak Pokemon Go grać przez cały dzień, jednocześnie wykonując codzienne obowiązki i inne czynności.

Jak tego typu rozgrywka mogłaby wyglądać zaprezentował David Robustelli (CapitolaVR), jeden z deweloperów opracowujących aplikacje rozszerzonej rzeczywistości na okulary HoloLens, który w ciągu jednego dnia stworzył działający prototyp pokemonów na urządzenie Microsoftu. Efekty jego pracy możecie zobaczyć poniżej. Materiał został zgrany bezpośrednio z okularów i pokazuje efekt widoczny przez użytkownika HoloLens.

W przypadku przeniesienia Pokemon Go na HoloLens, wszelkie modele 3D wyświetlane byłyby wprost przed naszymi oczami w postaci hologramu nałożonego na widok prawdziwego świata. Co więcej, w przeciwieństwie do wersji komórkowej Pokemony widzielibyśmy w trójwymiarze, a rzucanie Pokeballi odbywałoby się za pomocą prostego gestu rozpoznawanego przez urządzenie.

Oczywiście okulary Microsoft HoloLens są dopiero w bardzo wczesnej fazie rozwoju i wygląda na to, że jeszcze trochę poczekamy na rozszerzoną rzeczywistość z prawdziwego zdarzenia. Niemniej jednak przykłady takie jak ten powyżej i ten poniżej, który został opracowany przez inny zespół deweloperski, pokazują, że nie jest to już zupełne science-fiction.

Pracownicy firmy Microsoft zdążyli już wypowiedzieć się na temat Pokemonowego fenomenu. Satya Nadella – dyrektor generalny Microsoft – powiedział w rozmowie z CNBC, że cieszy się z sukcesu Nintendo, ponieważ będzie to dobre także dla niego. Microsoft CEO ma nadzieje, że zainteresowanie Pokemon Go przełoży się na okulary Hololens.

Równie entuzjastycznie na temat Pokemon Go wypowiedział się niedawno David Dedeine reprezentujący studio Asobo, które jako jedno z pierwszych rozpoczęło tworzenie aplikacji na okulary Microsoft HoloLens. Deweloper powiedział podczas konferencji w Brighton, że aplikacja tego typu byłaby świetną sprawą dla okularów AR/MR jednak jeszcze nie teraz. Co prawda z urządzenia można korzystać na zewnątrz, ale na razie „nie działa to idealnie”.

Czy chcemy tego czy nie technologi idzie cały czas do przodu i kto wie czy kiedyś nasze codzienne życie nie będzie wyglądać tak jak na poniższym, lekko humorystycznym przykładzie.

Kiedy jednak możemy tego oczekiwać wciąż nie wiadomo. Microsoft niechętnie wypowiada się na temat premiery wersji konsumenckiej gogli. Satya Nadella w wywiadzie dla BBC udzielonym w ubiegłym roku ujawnił, iż pierwsza wersja HoloLens przeznaczona będzie dla twórców oprogramowania oraz rynku biznesowego. Microsoft CEO wspomina również o „5-letniej podróży”, której efektem końcowym będzie wdrożenie technologii do wielu różnych branż.

Deweloperska wersja urządzenia sprzedawana jest w cenie 3000 dolarów. Oferta Microsoftu dostępna jest niestety jedynie dla deweloperów ze Stanów Zjednoczonych oraz Kanady i to nie wszystkich. Złożenie aplikacji nie jest jednoznaczne ze złożeniem zamówienia przedpremierowego. Firma selekcjonuje pierwszych użytkowników Hololens.

Więcej informacji na temat: Microsoft HoloLens

microsoft-hololens4