Powstaje fanowski projekt dla okularów rozszerzonej rzeczywistości Microsoft Hololens oparty na popularnej grze Portal.

Technologia rozszerzonej rzeczywistości to na razie jedynie melodia przyszłości. Najpopularniejsze i najbardziej zaawansowane obecnie tego typu rozwiązanie, czyli okulary Microsoft Hololens, jest dopiero w fazie deweloperskiej i kosztuje 3000 dolarów. Tym niemniej co jakiś czas wychodzą na światło dzienne kolejne ciekawe zastosowania dla Augmented Reality, jak np. opisywany przez nas niedawno projekt Teomirn, który w przyszłości może zrewolucjonizować sposób nauki gry na fortepianie.

Kolejnym świetnym przykładem demonstrującym potencjał technologii AR jest fanowska aplikacja oparta na bazie popularnej gry Portal. Jeden z niezależnych deweloperów kryjący się pod pseudonimem Kenny W opublikował materiał, na którym możemy zobaczyć efekty połączenia świata rzeczywistego z należącym do uniwersum Half-Life’a fikcyjnym ośrodkiem badawczym Aperture Science.

Niestety z powodów licencyjnych jest raczej mało prawdopodobne, aby projekt ten przekształcił się z czasem w pełnoprawny tytuł. Aczkolwiek firma Valve, do której należą prawa autorskie zezwoliła jakiś czas temu na publikację doświadczenia Portal Stories: VR powstałego na bazie społecznościowej modyfikacji dla gry Portal 2.

W ubiegłym roku na gogle HTC Vive wydany został inny darmowy tytuł osadzony w świecie Aperture Science – The Lab. Wyprodukowana przez Valve kompilacja eksperymentalnych gier VR, przygotowana zostały do rozgrywki w trybie pokoju, aby pokazać możliwości technologii VR oraz platformy SteamVR.