Na platformie Steam oraz w PlayStation Store pojawiło się dziś doświadczenie wirtualnej rzeczywistości – The Martian VR Experience. Aplikacja wyprodukowana przez Fox Innovation Lab na potrzeby filmu Ridleya Scotta „Marsjanin” jest jednym z najlepszych przykładów tzw. storytellingu VR.

Marsjanin VR (The Martian VR Experience) to produkcja powstała na bazie filmu „Marsjanin” Ridleya Scotta. Doświadczenie zadebiutowało w styczniu podczas tegorocznych targów CES i zrobiło niemałe wrażenie na wielu osobach mających okazję je przetestować. Użytkownicy gogli PlayStation VR i HTC Vive od dziś mogą wypróbować je we własnych domach i wcielić się w postać astronauty Marka Whatneya, którego celem jest jak najszybsze opuszczenie planety Mars i ocalenie własnego życia.

VR-owe doświadczenie rozpoczniemy od treningu wprowadzającego w dalszą część zadań, po czym czekają nas atrakcje takie jak lot na powierzchnię Marsa, sterowanie przy zerowej grawitacji czy jazda marsjańskim łazikiem pomiędzy kraterami. Ciężko to nazwać grą ponieważ nasze zadanie od początku do końca polega na powtarzaniu czynności wykonywanych przez głównego bohatera kinowego hitu, w rolę którego wcielił się Matt Damon.

The Martian VR Experience zrobił furorę na CES 2016. Wśród osób, które miały okazję wówczas doświadczyć „Marsjanina” panuje przekonanie, że może być to w przyszłości popularny sposób opowiadania historii. Podczas kolejnej imprezy (festiwalu filmowego Sundance) twórcy „Marsjanina VR” wykorzystali specjalnie zaprojektowany na tę okazję fotel D-BOX zwiększający wrażenie przebywania w kosmosie.

„Zawsze starałem się podchodzić do produkowania filmów z punktu widzenia tworzenia imersyjnego doświadczenia. Teraz za pomocą narzędzi, które są dla nas dostępne w wirtualnej rzeczywistości, możemy podnieść poprzeczkę jeszcze wyżej. Widzowie mogą doświadczyć opowiadania historii w sposób, który wcześniej można było sobie tylko wyobrazić. (…) Mars nigdy nie był bliżej w naszym zasięgu i jestem bardzo podekscytowany, że możemy zaprosić ludzi na The Martian VR Experience” – powiedział Ridley Scott, producent wykonawczy VR-owego doświadczenia.

The Martian VR Experience dostępnę jest do pobrania w sklepie PlayStation Store w cenie 84 złotych. Użytkownicy gogli HTC Vive znajdą The Martian VR Experience na platformie Steam, gdzie wyceniono je na 19,99 euro. Widnieje tam także wsparcie dla gogli Oculus Rift, jednakże problemem może okazać się tymczasowy brak kontrolerów ruchowych wymaganych przez aplikację.

Doświadczenie na razie spotyka się wyłącznie z krytyką użytkowników gogli, którzy zarzucają przede wszystkim niewspółmiernie wysoką cenę w stosunku do czasu wymaganego do ukończenia (około 20 minut).