Titans of Space

Twórcy gogli wirtualnej rzeczywistości Oculus Rift, wiele razy wspominali o roli jaką w przyszłości odegrają okulary VR w dziedzinie edukacji. I mogą mięć rację, gdyż nauka z wykorzystaniem zjawiska immersji, może znacząco uatrakcyjnić zdobywania wiedzy. Za przykład wystarczy podać możliwość odbycia wirtualnej wycieczki po realistycznie zrekonstruowanych, ważnych historycznie miastach lub obiektach. Czym innym jest zdobywanie suchych faktów z książek a czym innym doświadczenie przebywania w określonym miejscu i ujrzenia go na własne oczy. Pomysłów jest wiele a już teraz pojawiają się pierwsze próby stworzenia „doświadczeń”, które w atrakcyjny sposób przedstawią nam dane zagadnienia.

Świetnym przykładem tego typu aplikacji jest Titans of Space, kilkunastominutowa wycieczka w kosmosie, która ma na celu dać użytkownikowi poczucie skali i wielkości planet oraz gwiazd w stosunku do siebie. Naszą podróż rozpoczynamy w niewielkich rozmiarów statku kosmicznym z widokiem na planetę Ziemia. Włączając opcję autopilota statek podróżuje pomiędzy kolejnymi obiektami a na pokładowym monitorze pojawiają się informację i ciekawostki dotyczące odwiedzanych miejsc.

Titans of Space nie jest realistycznym symulatorem kosmosu a jedynie pokazuje możliwości jakie niesie ze sobą „virtual reality”. Mimo tego, całość prezentuje się bardzo poprawnie i w połączeniu ze świetnie dobraną muzyką, sprawia że bez problemu jesteśmy w stanie uwierzyć, że znajdujemy się właśnie w przestrzeni kosmicznej.

Aplikację można pobrać na stronie dewelopera lub Oculus Share. Titans of Space współpracuje zarówno z najnowszymi goglami Oculus Rift DK2 oraz z poprzednikiem (DK1) a także z kontrolerem dla wirtualnej rzeczywistości Razer Hydra. Istnieją również plany przeniesienia aplikacji na gogle Samsung Gear VR.