Poznaliśmy cenę oraz przybliżoną datę światowej premiery przystawki TPCAST zmieniającej gogle HTC Vive w urządzenie bezprzewodowe.

W listopadzie informowaliśmy, iż do przedsprzedaży trafiła przystawka TPCAST, dzięki której gogle HTC Vive mają uzyskać możliwość łączności bezprzewodowej z komputerem. Niestety oferta dostępna była wówczas jedynie dla Chińczyków, a co więcej pierwsza partia rozeszła się w ciągu kilkunastu minut.

Urządzenie prezentowane jest podczas odbywających się właśnie w Las Vegas targów CES 2017. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że TPCAST trafi do sprzedaży na całym świecie w drugim kwartale tego roku. Cena przystawki wyniesie 249 dolarów.

Według producentów podłączane do headsetu akcesorium zapewni komfortową pracę w warunkach nieodbiegających od standardu wyznaczonego przez twórców HTC Vive. Mowa tu oczywiście o opóźnieniach w przesyle obrazu, które nie powinny mieć miejsca z uwagi na wykorzystanie przełomowej technologii komunikacji bezprzewodowej 60 GHz. Według producentów opóźnienie wyniesie około 2ms (wcześniej podawano 15ms) i nie przekroczy zalecanego dla VR progu 20ms.

Urządzenie wyposażono w baterię pozwalającą na 1,5 godziny pracy, co jest wynikiem całkiem niezłym biorąc pod uwagę obecny średni czas jednorazowego przebywania w wirtualnej rzeczywistości. W późniejszym terminie do sprzedaży trafią modele z akumulatorem, który powinien wystarczy na 5 godzin wirtualnej rozgrywki. Nie ma natomiast jeszcze planów na temat integracji tej technologii w przyszłych wersjach Vive.

Przystawka powstała w ramach programu akceleracyjnego Vive X, wspomagającego startupy tworzące akcesoria dla HTC Vive, dlatego też z tego rozwiązania, przynajmniej na początku, skorzystają jedynie użytkownicy gogli produkowanych przez HTC. Niedawno pojawiły się jednak doniesienia o podobnych rozwiązaniach projektowanych m.in. dla gogli Oculus Rift przez firmy Scalable Graphics (KwikVR), Nitero, Rivvr, Immersive Robotics (IMR) oraz Quark VR.