Twórca okularów wirtualnej rzeczywistości Oculus Rift – Palmer Luckey – w wywiadzie udzielonym serwisowi Kotaku, powiedział kilka słów na temat konkurencyjnego projektu twórców Playstation 4 – Project Morpheus. Palmer uważa, że okulary VR od Sony nigdy nie będą oferowały lepszej jakości niż jego urządzenie.

„Morfeusz jaki istnieje obecnie, osiąga granice wyznaczone przez PS4” – powiedział Luckey w niedawnym wywiadzie. „Mimo to wciąż nie jest tak dobry jak DK2. Z upływem czasu, gdy wydajność komputerów będzie się zwiększać – będą też lepsze gogle VR, rozdzielczość, a ilości klatek na sekundę będą rosnąć – tak PS4 będzie miał taką samą moc jaką posiada obecnie. Jest to problem wszystkich konsol. Więc nawet jeśli dziś będą mieli świetny produkt, tak z czasem sytuacja będzie się zmieniać. Za pięć lat prawdopodobnie będziemy mieli już drugi produkt trzeciej generacji, natomiast PS4 będzie w tym samym miejscu co teraz.”

Project Morpheus

Nie wydaje się, aby Palmer przejmował się konkurencją ze strony Morpheusa: „Jeśli Sony zdecyduje się zainwestować w projekt wiele pieniędzy, to i tak będzie on ograniczony przez moce PS4. To nie jest dla nas konkurencja, ponieważ Oculus nie będzie działał na Playstation 4. Kilka osób będzie zadawać sobie pytanie ‘czy powinienem kupić Oculusa na PC, czy może Morpheusa na PS4, ponieważ mam obie platformy i nie wiem które gogle będą lepsze?’”

Na chwilę obecną, zarówno Oculus jak i Project Morpheus dysponują urządzeniami o podobnej specyfikacji, z możliwością śledzenia ruchów głowy oraz panelami 1080p. Prawdopodobnie wersję konsumenckie zostaną jeszcze poprawione tym bardziej, że nie znamy daty premiery żadnej z nich.  Najczęściej mówi się o końcówce 2015 r.