Być może już wkrótce skończy się narzekanie użytkowników gogli HTC Vive na gry, które w większości bardziej przypominają „tech dema”, niż pełnoprawne produkcje AAA. Firma HTC ogłosiła powstanie wewnętrznego studia deweloperskiego o nazwie Vive Studios, którego zadaniem będzie produkcja gier VR „głębszych, bogatszych i dłuższych” od tych obecnie dostępnych.

HTC wybrało podobną drogę co ich obecnie największy konkurent na rynku przewodowych gogli – firma Oculus VR. Twórcy headsetu Oculus Rift od jakiegoś czasu produkują VR-owe treści pod szyldem Oculus Studios. Oddział zajmuje się zarówno samodzielnym tworzeniem aplikacji VR o wysokim standardzie jakości, jak i współpracą ze studiami zewnętrznymi, które oprócz pomocy w wydaniu gry otrzymują wsparcie finansowe oraz marketingowe.

Producenci gogli HTC Vive widocznie uznali, że to dobry kierunek i właśnie ogłosili powstanie Vive Studios. Oprócz tworzenia „głębszych, bogatszych i dłuższych” gier VR, niż te obecnie dostępne, jego zadaniem będzie także produkcja aplikacji edukacyjnych, społecznościowych i użytkowych obejmujących takie obszary jak media, handel detaliczny czy zdrowie oraz tzw. doświadczeń cinematic VR.

Co szczególnie istotne Vive Studios nie będzie tworzyło oprogramowania na wyłączność, tak jak to robi Oculus Studios, które wydaje swoje tytuły jedynie w oficjalnym sklepie dla gogli. W gry twórców Vive zagrają także m.in. użytkownicy Rifta.

Opublikowano również pierwszą produkcję Vive Studios, która powstała we współpracy z 2 Bears Studio – Arcade Saga. Jest to zestaw klasycznych mini gier (takich jak Pong czy Breakout) przeprojektowanych z myślą o technologii VR.