Świadomy sen to stan, podczas którego człowiek zdaje sobie sprawę, że śpi i jednocześnie nie wybudzając jest w stanie samodzielnie kształtować jego dalszy przebieg. Pomysł na grę inspirowaną tym zjawiskiem wykorzystali twórcy „Lucid Trips”, którzy przy okazji wpadli na interesujący sposób lokomocji w wirtualnej rzeczywistości.

Lucid Trips to tytuł tworzony przez niemiecką grupę VR Nerds. Jednym z ciekawszych rozwiązań zaimplementowanych w grze jest nowy, nietypowy sposób poruszania się w wirtualnej rzeczywistości. Nietypowy dla tradycyjnych gier gdzie ograniczają nas prawa fizyki, bowiem w przypadku świadomego śnienia nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy mogli przemieszczać się przy pomocy… rąk. Jak możecie zobaczyć na poniższym zwiastunie nie jest to wcale taki głupi pomysł.

Gra powstaje już od 2014 roku, jednak deweloperzy dopiero jakiś czas temu zaimplementowali kontrolery ruchowe należące platformy HTC Vive (SteamVR). Przy ich pomocy można przemieszczać się po „wyśnionym” świecie, tyle że zamiast nóg, do poruszania się używamy ramion. W rezultacie otrzymujemy system lokomocji będący połączeniem latania i odbijania się od podłoża oraz różnego rodzaju obiektów.

Oprócz gogli HTC Vive gra projektowana jest także na platformy Oculus Rift oraz PlayStation VR. W okolicach września planowane jest wypuszczenie otwartej wersji beta Lucid Trips.