Half-Life 2 - Oculus Rift

Do tegorocznej Game Developers Conference, która jak co roku odbędzie się w San Francisco został już niecały tydzień. Miłośnicy technologii Virtual Reality z niecierpliwością oczekują na nowe informacje dotyczące Oculus Rift i Project Morpheus. Tymczasem kolejne dwie wielkie marki zaprezentują podczas GDC swoje własne modele gogli wirtualnej rzeczywistości.

Valve „SteamVR” HMD

Twórcy gier z serii Half-Life oraz platformy Steam zapowiedzieli zestaw do wirtualnej rzeczywistości o nazwie SteamVR. Valve już od dłuższego czasu pracuje nad własnymi rozwiązaniami Virtual Reality, jednak dotychczas zaprzeczano spekulacjom dotyczącym premiery urządzenia, twierdząc, iż firma będzie w pełni wspierać projekt Oculus Rift. Jeden z wczesnych prototypów testował nawet dyrektor generalny Oculus VR Brendan Iribe, który stwierdził, że gogle Valve jako pierwsze poradziły sobie z problemem „choroby lokomocyjnej”. Wygląda jednak na to, że firma zmieniła zdanie i w przyszłym tygodniu na GDC pokaże efekty swoich prac. Nie jest jasne czy SteamVR będzie urządzeniem przeznaczonym dla konsumentów czy może koncepcją podobną do OSVR (Open Source Virtual Reality). Wiadomo natomiast, że Valve już teraz ‚aktywnie poszukuje twórców treści VR’.

Nvidia „Titan VR”

Choć nie zostało to jeszcze oficjalnie potwierdzone, własne gogle VR chce zaprezentować także jeden z czołowych producentów układów graficznych. Jak donosi serwis VRFocus w oparciu o źródła powiązane z pracownikami Nvidii, firma planuje pokazać swój własny HMD, prawdopodobnie nazwany „Titan VR”. Na chwilę obecną wiadomo jedynie, że za projektem stoją ludzie pracujący wcześniej nad tabletem gamingowym NVIDIA SHIELD. Na początku miesiąca firma wysłała zaproszenia na spotkanie, podczas którego pokaże coś nad czym pracowała „od więcej niż 5 lat” i co „przedefiniuje przyszłość gier”. Więcej szczegółów poznamy już z tydzień.

[AKTUALIZACJA]: Gogle Titan VR okazały się jednak jedynie plotką. W zamian za to zaprezentowano nowe urządzenia z rodziny Nvidia Shield: m.in. konsolę do gier SHIELD oraz „najbardziej zaawansowany procesor graficzny na świecie” – Titan X. Więcej na ten temat napisaliśmy w tym miejscu.

Będziemy śledzić najważniejsze wydarzenia Game Developers Conference 2015. Zapraszamy do subskrypcji profili vrHunters w serwisach Twitter oraz Facebook, gdzie prezentujemy najnowsze wydarzenia ze świata Virtual Reality.