Na Steamie pojawiła się nowa wersja oprogramowania Virtual Desktop, przeznaczona dla osób, które chcą przenieść pulpit systemu Windows z płaskiego monitora do wirtualnej rzeczywistości. Aplikacja otrzymała właśnie wsparcie kontrolerów Oculus Touch i SteamVR.

Dzięki aplikacjom takim jak Virtual Desktop możemy wyświetlić na okularach VR praktycznie wszystko to co jesteśmy w stanie uruchomić na tradycyjnym pulpicie. Przeglądarka internetowa, gry czy programy takiej jak Photoshop wyświetlane są na wielkim wirtualnym pulpicie umieszczonym w przestrzeni centralnie przed nami. Rozwiązanie to pozwala na pracę w goglach VR w sposób zupełnie naturalny i intuicyjny. Najnowsza aktualizacja oprogramowania jeszcze bardziej ułatwi nam obsługę wirtualnego pulpitu.

Virtual Desktop otrzymał właśnie wsparcie kontrolerów ruchowych Oculus Touch, które w tym samym czasie oficjalnie zadebiutowały na rynku konsumenckim. Dzięki takiemu zabiegowi w wirtualnym środowisku zobaczymy nasze dłonie, a w zasadzie cyfrowe odpowiedniki Oculusowych kontrolerów, które taką rolę będą pełnić. Jak możecie zobaczyć na poniższym zwiastunie wersji 1.2 kontrolery pomogą nam m.in. w prosty sposób powiększać treści wyświetlane w przeglądarce www oraz pisać na wirtualnej klawiaturze. Aktualizacja obejmuje także kontrolery należące do zestawu z goglami HTC Vive (SteamVR). Dotychczas obsługa programu wymagała tradycyjnej myszki i klawiatury.

Uruchamiając Virtual Desktop zostaniesz przeniesiony do jednej z kilku zaimplementowanych przez twórców lokacji. Może to być motyw międzygwiezdnej przestrzeni, ale również możemy zdecydować się na całkowite zaciemnienie otoczenia. Dla osób zainteresowanych oglądaniem filmów w wirtualnej rzeczywistości przygotowano pokój z kinem domowym. Jedną z ciekawszych opcji jest możliwość włączenia przezroczystości tła pulpitu lub całkowite jego wyeliminowanie. Dzięki temu można osiągnąć efekt ikon i elementów systemu wtapiających się w gwieździstą przestrzeń.

Virtual Desktop jest także jedną z nielicznych aplikacji, która umożliwia strumieniowanie 360-stopniowych nagrań dostępnych w serwisie YouTube (pełną instrukcję znajdzie w artykule: Jak uruchomić filmy 360º z YouTube na goglach VR?). Jeżeli szukacie filmików 360º co miesiąc publikujemy podsumowanie najciekawszych sferycznych nowości, które pojawiły się na YouTube.

Jakiś czas temu VD otrzymał wsparcie Warsztatu Steam (Steam Workshop). Dzięki temu możemy pobierać środowiska (tj. zdjęcia 360º stanowiące sferyczne tło dla wyświetlanego pulpitu) stworzone przez użytkowników programu, a także udostępniać własne. Jednym z przykładów może być środowisko o nazwie Computer Room, dzięki któremu zasiądziemy przy monitorze w wirtualnym pokoju.

Aplikacja obsługuje także komendy głosowe pozwalające na wydawanie prostych poleceń głosowych oraz umożliwia uruchomienie lustrzanego obrazu na monitorze.

Virtual Desktop znajdziemy zarówno na platformie Steam w cenie 15 euro jak i w oficjalnym sklepie Ouclusa (14 dolarów).