Każdy z posiadaczy deweloperskich wersji gogli Oculus Rift na pewno spotkał się z sytuacją, gdy po podłączeniu urządzenia do PC, na wyświetlaczu pojawił się obraz z rozszerzonego pulpitu. Jest to sytuacja o tyle typowa dla dev-kitów Oculusa, o ile niewygodna dla użytkowników, przez co obsługa i uruchamianie zawartości VR może przysporzyć w niektórych przypadkach wiele problemów. Jednak dopóki twórcy urządzenia nie wprowadzą gotowych, zintegrowanych rozwiązań, skazani jesteśmy na niezależne oprogramowanie.

Jedną z ciekawszych aplikacji ułatwiających obsługę pulpitu w wirtualnej rzeczywistości jest Virtual Desktop. Dzięki bezpłatnemu oprogramowaniu możemy wyświetlić na okularach VR właściwie wszystko to co jesteśmy w stanie uruchomić na tradycyjnym pulpicie. Przeglądarka internetowa, gry, czy programy, Virtual Desktop umożliwia pracę w np. w Photoshopie na wielkim wirtualnym pulpicie umieszczonym w przestrzeni centralnie przed nami. Rozwiązanie to pozwala na pracę na Oculusue w sposób zupełnie naturalny i intuicyjny.

Uruchamiając Virtual Desktop zostaniesz przeniesiony do jednej z kilku zaimplementowanych przez twórców lokacji. Może to być jeden z motywów międzygwiezdnej przestrzeni, ale można również zdecydować się na całkowite zaciemnienie otoczenia. Dla osób zainteresowanych oglądaniem filmów w wirtualnej rzeczywistości przygotowano pokój z kinem domowym. Jedną z ciekawszych opcji jest możliwość włączenia przezroczystości tła pulpitu lub całkowite jego wyeliminowanie. Dzięki temu można osiągnąć efekt ikon i elementów systemu wtapiających się w gwieździstą przestrzeń.

Aplikacja przyda się nam również w momencie pokazywania doświadczeń VR znajomym. Opcja lustrzanego odbicia na ekranie monitora wyświetla obraz z gogli pozwalając na bezpośredni podgląd zainteresowanym. Unikniemy wtedy sytuacji, gdy jedna osoba korzysta z gogli i słownie opisuje swoje wrażenie pozostałej grupie ludzi.

Niedawno pojawiła się nowa wersja Virtual Desktop o numerze 0.9.25, która oprócz posiadania wcześniej omawianych możliwości wprowadza do aplikacji m.in. komendy głosowe pozwalające na wydawanie prostych poleceń słownych, poprawia funkcję lustrzanego obrazu na monitorze oraz wyświetlanie filmów 360º, a także eliminuje błędy z poprzednich wersji. Virtual Desktop można pobrać za darmo z oficjalnej strony aplikacji.

Aktualizacja: Virtual Desktop dla konsumenckich wersji gogli Oculus Rift i HTC Vive dostępny jest w wersji płatnej na platformie Steam.