Wraz z premierą konsumenckich wersji gogli Oculus Rift i HTC Vive popularna aplikacja wirtualnej rzeczywistości Virtual Desktop otrzymała wsparcie w/w platform VR. Najnowsza aktualizacja programu umożliwiającego wyświetlanie pulpitu z PC w wirtualnym środowisku wprowadza integrację z usługą Steam Workshop.

Virtual Desktop to jedna z najlepszych aplikacji ułatwiających obsługę pulpitu w wirtualnej rzeczywistości. Dzięki oprogramowaniu możemy wyświetlić na okularach VR właściwie wszystko to co jesteśmy w stanie uruchomić na tradycyjnym pulpicie. Przeglądarka internetowa, gry, czy programy, Virtual Desktop umożliwia pracę w np. w Photoshopie na wielkim wirtualnym pulpicie umieszczonym w przestrzeni centralnie przed nami. Rozwiązanie to pozwala na pracę w wirtualnym środowisku w sposób zupełnie naturalny i intuicyjny.

Uruchamiając Virtual Desktop zostaniesz przeniesiony do jednej z kilku lokacji zaimplementowanych przez twórcę aplikacji. Może to być jeden z motywów międzygwiezdnej przestrzeni, ale można również zdecydować się na całkowite zaciemnienie otoczenia. Dla osób zainteresowanych oglądaniem filmów w wirtualnej rzeczywistości przygotowano pokój z kinem domowym, a także wirtualną salę kinową. Jedną z ciekawszych opcji jest możliwość włączenia przezroczystości tła pulpitu lub całkowite jego wyeliminowanie. Dzięki temu można osiągnąć efekt ikon i elementów systemu wtapiających się w gwieździstą przestrzeń.

Aplikacja obsługuje także komendy głosowe pozwalające na wydawanie prostych poleceń słownych oraz umożliwia uruchomienie lustrzanego obrazu na monitorze. Dzięki Virtual Desktop wyświetlimy również filmy 360º, co ważne, także z YouTube (Zobacz: Jak uruchomić filmy 360º z YouTube na goglach VR?).

Najnowsza aktualizacja o numerze 1.0.1 wprowadza wsparcie dla usługi Steam Workshop. Oznacza to, że od teraz będziemy mogli pobierać środowiska (tj. zdjęcia 360º stanowiące sferyczne tło dla wyświetlanego pulpitu) stworzone przez użytkowników programu, a także udostępniać własne. Jednym z przykładów może być środowisko o nazwie Computer Room, dzięki któremu zasiądziemy przy monitorze w wirtualnym pokoju.

Ze względu na to, że usługa dopiero startuje, w warsztacie znajdziemy na razie niewiele lokacji, jednak ich liczba powinna z dnia na dzień rosnąć. Pełną ich listę znajdziecie w tym miejscu. Guy Godin – autor Virtual Desktop – przygotował poradnik dla wszystkich, którzy chcieliby spróbować swoich sił i stworzyć własne środowisko pracy.

Do czasu premiery Oculus Rift CV1 oprogramowanie było dostępne bezpłatnie dla wszystkich użytkowników drugiej deweloperskiej wersji gogli Oculus Rift (DK2). Aplikację znajdziemy zarówno na platformie Steam w cenie 15 Euro jak i w oficjalnym sklepie Ouclusa. Virtual Desktop uruchomimy także na konsumenckiej wersji gogli HTC Vive (SteamVR).

  • Drag

    Wirtualny pulpit w rozmiarze, który mieści się cały w googlach CV1 jest mało czytelny, a powiększając go do „czytelnych” rozmiarów staje się mało praktyczny. Nie wiem jak z oglądaniem filmów – dla mnie 30-minutowe granie kończy się bólem głowy, boję się sprawdzić co będzie po ponad godzinnym filmie. Sam program, otoczenia świetnie się prezentują.

  • qwe

    Z czytelnością się zgodzę.
    Jeśli chodzi o użyteczność aplikacji – to przede wszystkim wygodny launcher, pozwalający przejść z Oculus Home na pulpit i uruchomić np. Steam – bez zdejmowania gogli z głowy.

    Ja już mam za sobą sesje po ponad 3h i jest w porządku. Pewnie sprawa indywidualna.