W ubiegły weekend obyła się dziesiąta, jubileuszowa edycja największych targów gier i multimediów w Europie Środkowo-Wschodniej – Poznań Game Arena 2015. Impreza okazała się rekordowa nie tylko pod względem ilości wystawców oraz liczby gości, lecz także, co oczywiście interesowało nas najbardziej, z powodu rosnącej z roku na rok liczby stanowisk, na których można było przetestować już wydane, bądź dopiero powstające gry wirtualnej rzeczywistości.

HTC Vive

Zdecydowanie największą popularnością wśród pokazów technologii i gier wirtualnej rzeczywistości cieszyło się stoisko HTC Vive, na którym po raz pierwszy w naszym kraju można było przetestować najgroźniejszego konkurenta gogli Oculus Rift. Urządzenie wraz z system śledzenia ruchu Steam VR Lighthouse, zademonstrowane zostało w boxie o wymiarach około 5×5 metrów.

test HTC Vive

Mimo drobnych problemów technicznych pojawiających się co jakiś czas w trakcie prezentacji, nie było chyba osoby, która wyszła z pokazu niezadowolona. Sama demonstracja trwała około 10 minut dlatego też najwytrwalsi spędzili w kolejce nawet ponad 3 godziny. Jednak zdecydowanie było warto.

Przeczytaj naszą relację w artykule: Testowaliśmy HTC Vive

VR Premium

Zanim przejdziemy do przedstawienia gier VR, warto wspomnieć o ciekawej inicjatywie wrocławskiej firmy VR Premium, która prezentowała swoje 360-stopniowe nagrania dla gogli wirtualnej rzeczywistości oraz nagrywała kolejne już na samych targach. Oto co mieli do powiedzenia na temat swojego pobytu w Poznaniu:

„Stoisko VR Premium na PGA w ciągu trzech dni imprezy odwiedziło ponad 1000 osób. Mimo niezbyt korzystnej lokalizacji chętnych do przelotu balonem i dronem nad Wrocławiem nie brakowało – długie kolejki ustawiały się już od momentu otwarcia targów. Dla wielu gości był to pierwszy kontakt z technologią filmów 360 na VR. Cieszy nas, że mogliśmy pokazać im coś nowego i niezwykłego!

Dzięki umowie z organizatorem PGA mogliśmy filmować całe wydarzenie w technologii 360. Pierwszy filmik znajduje się poniżej, kolejne w drodze!”

Filmy prezentowane przez VR Premium na PGA można obejrzeć lub pobrać na gogle VR tutaj.

Chernobyl VR Project

W Poznaniu mieliśmy okazję obejrzeć pierwsze efekty prac polskiego studia The Farm 51, które przymierza się do wydania projektu Chernobyl VR, czyli czegoś w rodzaju wirtualnej wycieczki po Czarnobylu i pobliskiej Prypeci. Wykorzystują oni autorską technologię Reality 51 będącą połączeniem wirtualnej rzeczywistości z techniką fotogrametrii oraz skanowaniem obiektów 3D. Umożliwia ona tworzenie m.in. fotorealistycznych modeli 3D budynków oraz ludzi.

Doświadczenie będzie zarazem archiwalną kopią istniejącego w momencie skanowania miejsca, co jest o tyle ważne, iż z powodów bezpieczeństwa obszar ten ma wkrótce zostać zamknięty dla turystów. Premiera Chernobyl VR Project odbędzie się 26 kwietnia 2016 roku, czyli w 30. rocznicę katastrofy.

A.L.I.C.E. VR

Gliwickie Carbon Studio zaprezentowało demo intrygującej klimatem gry o nazwie A.L.I.C.E. VR. Nastawiona na eksplorację produkcja już teraz wygląda bardzo ładnie i na pewno warto śledzić dalsze informacje na jej temat.

Co jeszcze?

Na targach obecne było także inne polskie studio tworzące gry VR – Indago. Na ich stoisku zaprezentowano dwie gry, kosmiczny symulator Closer to The Stars na Oculusa oraz Escape Room VR na mobilne gogle Gear VR. Z kolei wśród producentów sprzętu wystawiali się twórcy polskich gogli Vrizzmo VR.

Technologia wirtualnej rzeczywistości była też obecna m.in. na stoisku CHIP’a, gdzie każdy zainteresowany mógł przetestować gogle Samsung Gear VR. Z kolei Intel zaoferował wyścigi samochodowe na Oculusie w wersji DK2.

Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii z Poznań Game Arena 2015.

View post on imgur.com