VLC Media Player – jeden z najpopularniejszych na świecie odtwarzaczy plików wideo – w przyszłym roku wzbogaci się o możliwość odtwarzania nagrań w formacie 360º bezpośrednio na goglach VR.

Wraz z pojawieniem się w sprzedaży tanich kamerek 360º znacząco wzrosła liczba osób poszukujących darmowego oprogramowania umożliwiającego odtworzenie tego typu materiałów. Dostrzegła ten fakt organizacja non-profit VideoLAN, której aplikacja VLC Media Player jest jednym z najczęściej instalowanych odtwarzaczy plików wideo na całym świecie. W przyszłym roku wydana zostanie wersja umożliwiającą odtwarzanie sferycznych nagrań zarówno na monitorze jak i na goglach wirtualnej rzeczywistości.

Ponadto w aplikacji zaimplementowany zostanie dźwięk przestrzenny (audio 3d) oraz opcja pozwalająca na wczytanie zdjęcia 360º. Niestety nie została przewidziana możliwość uruchomienia sferycznych filmów znajdujących się w serwisie YouTube, obecnie największej darmowej bazie z nagraniami 360-stopni.

W tej chwili VLC 360 pozwala na uruchamianie filmów 360º jedynie na ekranie monitora, gdzie obracanie obrazu odbywa się za pomocą myszki. Opcja ta została udostępniona w wersji Technical Preview (Windows oraz macOS). Jeżeli jednak chcemy wejść do środka nagrania i oglądać sferę obracając się dookoła siebie musimy poczekać do przyszłego roku, kiedy to zadebiutować ma wydanie ze wsparciem dla popularnych gogli VR takich jak: Oculus Rift, HTC Vive, OSVR oraz Google Daydream.

VLC 360° Technical Preview dostępny jest do pobrania bezpłatnie w tym miejscu.