Volvo i Microsoft poinformowały o wspólnych pracach nad nową generacją technologii motoryzacyjnych. Firmy ujawniły w jaki sposób holograficzne okulary mieszanej rzeczywistości Hololens mogą być w przyszłości wykorzystywane w procesie sprzedaży samochodów i w rozwiązaniach dla samochodów autonomicznych.

Demonstracja została przeprowadzona w siedzibie Microsoftu w Redmond, gdzie zaprezentowano jak technologia Mixed Reality może być wykorzystana przez klientów do konfiguracji wyglądu i wyposażenia samochodów w trzech wymiarach. Björn Annwall z Volvo Cars w trakcie swojego wystąpienia powiedział, że dzięki mieszanej rzeczywistości będziemy mogli wybrać rodzaj samochodu, zmienić jego kolor czy felgi lub otrzymać instrukcje na temat dostępnych funkcji, usług i możliwości pojazdu.

Technologia Hololens może także uwolnić dealerów od konieczności utrzymywania tradycyjnych salonów sprzedaży. Samochody równie dobrze będą mogły być sprzedawane w centrach handlowych lub na ulicy. Wystarczą holograficzne okulary Microsoftu i odpowiednia aplikacja/konfigurator umożliwiający prosty i intuicyjny wybór opcjonalnego wyposażenia.

Obecni na demonstracji dziennikarze otrzymali możliwość sprawdzenia jak tego typu oprogramowanie może wyglądać na przykładzie nowego Volvo S90, który dopiero w styczniu zostanie zaprezentowany w prawdziwym świecie na motoryzacyjnych targach w Detroit. Zapoznali się oni również z rozwiązaniami szwedów związanymi z systemem autonomicznej jazdy, w którą pojazd zostanie wyposażony.

Najnowsza demonstracja możliwości Hololens jest dopiero początkiem długoterminowej współpracy. Obszary porozumienia między szwedzkim producentem samochodów osobowych a twórcami Hololens obejmować będą w przyszłości także technologię samochodów bezzałogowych oraz przetwarzanie danych uzyskanych z podłączonych do systemu pojazdów w celu tworzenia nowych usług. Warto bowiem wspomnieć, że Volvo w 2017 roku planuje przeprowadzić największy na świecie eksperyment dotyczący technologii autonomicznej jazdy. Program ‚Drive-Me’ zakłada wypuszczenie 100 tego typu pojazdów po ulicach szwedzkiego miasta Goeteborg. Współpraca pomoże również wykorzystać analizy predykcyjne w celu poprawy bezpieczeństwa.

„Jesteśmy niezykle zadowoleni z innowacji Microsoft w zakresie przyszłej mobilności. Pozwolą nam one osiągnąć nie tylko bardziej zrównoważoną i wolną od wypadków samochodowych przyszłość, ale także nowe korzyści dla naszych klientów i społeczeństwa. Wspólnie z firmą Microsoft chcemy być pionierem w tej dziedzinie” – powiedział Klas Bendrik, wiceprezes i główny informatyk w Volvo Cars.

Deweloperska wersja holograficznych okularów Microsoft Hololens trafi do sprzedaży w pierwszym kwartale przyszłego roku w cenie 3000 dolarów.

Więcej informacji na temat urządzenia znajdziecie na podstronie naszego serwisu poświęconej okularom Microsoft Hololens.
microsoft hololens