Dobra informacja dla wszystkich wielbicieli wirtualnej rzeczywistości noszących okulary. Firma VR Lens Lab pracuje nad projektem soczewek korekcyjnych dedykowanych goglom VR. Będzie można je zamówić z konkretną liczbą dioptrii dopasowaną do wady wzroku i mają być kompatybilne z najnowszymi headsetami Oculus Rift i HTC Vive.

Wielu użytkowników gogli VR boryka się z problemem ostrego widzenia. Zarówno okulary Oculusa jak i HTC Vive posiadają wbudowana regulację ostrości widzenia. Nie jest ona jednak doskonała i czasem trudno jest dopasować ostrość do swojej wady. Dlatego dużo osób używa w wirtualnej rzeczywistości soczewek kontaktowych lub próbuje wcisnąć swoje okulary korekcyjne do wnętrza gogli. Nie każde oprawki się do tego nadają. Dodatkowo podczas takiej operacji można uszkodzić same oprawki okularów albo porysować szkła.

W tej sytuacji swoja szansę dostrzegła firma VR Lens Lab i zaprojektowała specjalne oprawy z soczewkami, które mają pasować do konsumenckich wersji gogli Oculus Rift i HTC Vive. Dzięki nim będzie można cieszyć się doskonałą ostrością widzenia bez konieczności korzystania z okularów. Obecnie na Kickstarterze trwa kampania, podczas której dotychczas udało się zebrać już prawie 30 tysięcy Euro.

VR Lens Lab zamierza udostępniać swój produkt w kilku wersjach. Będzie można kupić szkła korygujące wadę od -6 do +6 dioptrii, także korygujące astygmatyzm, lub jedynie pokryte specjalną błękitną warstwą chroniącą oczy przed wpływem szkodliwego działania promieniowania ekranów. Możliwe też będzie zamówienie samych opraw i uzupełnienie ich szkłami u dowolnego optyka.

To nie jedyny projekt twórców soczewek VR Lens Lab. Jakiś czas temu wypuścili oni do sprzedaży materiałową nakładkę na gogle – VR Cover – zakładaną w miejscu przylegającym do twarzy, którą można łatwo zdejmować i prać. Innym ich produktem są tradycyjne okulary Gauss chroniące oczy przed nadmierną ilością niebieskiego światła emitowanego przez monitory LCD.