W sklepie dla gogli Samsung Gear VR udostępniona została wersja podglądowa nowej przeglądarki internetowej tworzonej z myślą o technologii Virtual Reality.

Podczas konferencji OC3 firma Oculus VR ujawniła prace nad oprogramowaniem o kryptonimie ‚Carmel’ opartym na standardzie WebVR. Według jego twórców w przyszłości w VR-owym internecie będzie chciał być obecny każdy, kto dziś posiada własną stronę www.

Przeglądarka opierać się będzie na standardzie WebVR i umożliwi szybki dostęp do różnego rodzaju aplikacji i doświadczeń VR, które zostaną załadowane bezpośrednio z sieci i wyświetlone na goglach VR w czasie zbliżonym do pobrania strony www przez tradycyjną przeglądarkę. Ma to się odbywać za jednym kliknięciem adresu URL. Program w przyszłości pozwoli uruchamiać także i tradycyjne strony 2D, jednak w pierwszej kolejności trwają prace nad środowiskiem Virtual Reality.

Carmel „Developer Preview” dostępny jest do pobrania w sekcji z aplikacjami w oficjalnym sklepie dla mobilnych gogli Gear VR. Opublikowano także Carmel Starter Kit przeznaczony dla osób, które planują stworzyć własne wirtualne strony WWW. Wersja przeglądarki przeznaczona dla gogli Oculus Rift zostanie udostępniona w późniejszym terminie.

Oprogramowanie jest na bardzo wczesnym etapie rozwoju i obecnie zawiera jedynie niewielki podgląd swoich przyszłych możliwości (brak paska adresu).

Więcej na temat VR-owej przeglądarki pisaliśmy w tym miejscu.