Firma Zotac pracuje nad ‚mniej-przewodową’ wersją wirtualnej rzeczywistości. Chińczycy zaprezentowali rozwiązanie, które znacząco ograniczy plątaninę kabli w doświadczeniach VR wykorzystujących systemy śledzenia gracza typu „room-scale”.

Zotac jest azjatycką firmą specjalizującą się w produkcji małych pecetów przeznaczonych do wielkich zadań. Ich najnowszy mini-komputer Magnus EN980 posiadający certyfikat „GeForce GTX VR Ready”, który według producentów poradzi sobie z obsługą gogli wirtualnej rzeczywistości, ma pojawić się już wkrótce w sprzedaży. Teraz, hołdując najnowszym trendom technologicznym, firma postanowiła zainwestować w rozwiązanie jeszcze bardziej przyjazne technologii Virtual Reality. Obecnie trwają prace nad kolejnym małym pecetem, dedykowanym w szczególności goglom VR. Nowy komputer Zotaca będzie skonstruowany tak, aby płynnie działał z goglami, a jednocześnie żeby można było go nosić w plecaku.

Co to zmienia? Jeśli się uda i komputer zadowoli swoich przyszłych użytkowników z wirtualnej rzeczywistości Oculusa i HTC Vive zniknie plączący się pod nogami kabel. Komputer do plecaka, gogle na twarz i witaj cudowna immersjo.

Pomysł ciekawy, ale nie nowy. Komputer w plecaku wykorzystuje m.in. The Void – amerykański salon gier wirtualnej rzeczywistości. Istnieją też bezprzewodowe Cardboardy, których wydajność zależy od parametrów współpracujących z nimi smartfonów, a na horyzoncie widać już bezprzewodowe okulary rozszerzonej rzeczywistości HoloLens, opracowywane przez firmę Microsoft. Z komputerem Zotacu można będzie połączyć mobilność gogli bezprzewodowych z jakością i wydajnością jaką można uzyskać w rozwiązaniach przewodowych typu Oculus Rift czy HTC Vive.

Firma nie udziela na razie zbyt wielu informacji o swoim projekcie. Nie ujawniono jeszcze parametrów oraz komponentów jakimi charakteryzować się będzie nowy mini-pecet Zotac. Z kolei już teraz wiadomo, że producenci maja kilka problemów do rozwiązania np. chłodzenie umieszczonego wewnątrz plecaka sprzętu oraz ograniczenie wagi komputera i wydajność akumulatora podtrzymującego zasilanie.