Kilka dni temu miała miejsce premiera wersji beta programu VRClay – intuicyjnego narzędzia przeznaczonego do rzeźbienia w 3D. Oprogramowanie wykorzystuje możliwości wirtualnej rzeczywistości oraz urządzeń wykrywających ruchy użytkownika.

VRClay jest narzędziem, dzięki któremu w intuicyjny sposób wymodelujemy obiekty 3D, wykorzystując do tego gogle Oculus Rift (DK1 i DK2) oraz możliwości kontrolera ruchu Razer Hydra. Wykorzystanie gogli VR pozwoli poczuć głębię i skalę modelowanego obiektu tak, jakby w rzeczywistości znajdował się tuż przed nami. W chwili obecnej jedynym sposobem korzystania z VRClay jest użycie kontrolera Razer Hydra, jednak w przyszłości planowane jest dodanie wsparcia dla podobnych tego typu rozwiązań.

Obiekty stworzone w programie można zapisać w formacie .OBJ – jednym z najszerzej rozpowszechnionych standardów zapisu obiektów 3D. Dzięki temu możliwa jest późniejsza edycja pliku w różnego rodzaju platformach oraz wydruk za pomocą dowolnej drukarki 3D.

VRClay jest dziełem dwójki czeskich entuzjastów VR (Vojtech Krs oraz Ondrej Jamriska), którzy pokładają w projekcie duże nadzieje na przyszłość i planują dalszy rozwój oprogramowania. Wersję beta można pobrać bezpośrednio ze strony vrclay.com.