Na Kickstarterze trwa zbiórka pieniędzy na krzesło, które na nowo zdefiniuje pojęcie ruchu w wirtualnej rzeczywistości. Tak przynajmniej reklamują swoje urządzenie twórcy nietypowego kontrolera do gier – VRGO.

Fotel, pufa, krzesło, jakby nie nazwać VRGO jest to swego rodzaju nowość w sposobie myślenia projektantów urządzeń peryferyjnych. Kontroler projektowany głównie jako rozwiązanie pozwalające wygodnie poruszać się po wirtualnej rzeczywistości, oprócz tego, że można na nim usiąść i sterować bohaterem gry komputerowej, uwalnia nas od konieczności używania myszki, klawiatury czy gamepada. Zamiast tego będziemy mogli chwycić w dłoń np. specjalny kontroler będący repliką prawdziwej broni.

VRGO to bezprzewodowa, 4 kilogramowa konstrukcja wyposażona w czujniki śledzące pozycję gracza i przenosząca ją do wirtualnej rzeczywistości. Urządzenie reaguje zarówno na 360-stopniowy obrót według własnej osi jak i na wychylanie się. Producenci deklarują, iż używając ich kontrolera będziemy mogli zapomnieć o myszy, klawiaturze i gamepadzie, a także, że tego typu sterowanie pozwoli zminimalizować uczucie nudności, na które skarżą się niektórzy użytkownicy gogli VR.

Może to być również ciekawe rozwiązanie dla osób, które niekoniecznie wykazują chęć do chodzenia lub biegania w grze (tak jak w przypadku wielokierunkowych bieżni VR), ale nie mają nic przeciwko pracy mięśni grzbietu, bowiem urządzenie ma pomóc w utrzymaniu prawidłowej postury.

Jedno ładownie wbudowanego akumulatora powinno zapewnić około 5 godzin ciągłej pracy VRGO. Co ciekawe wewnątrz fotela przewidziano miejsce, w którym zmieści się każdy współczesny model wirtualnych gogli.

VRGO będzie kompatybilne komputerami PC/MAC, a także mobilnymi headsetami typu Cardboard, wykorzystującymi jako wyświetlacz ekran smartfona. Autorzy póki co nie przewidują współpracy z konsolami co niestety oznacza, że krzesło nie zadziała z goglami PlayStation VR.

Na Kickstarterze urządzenie sprzedawane jest w cenie od 175 funtów, a jego dostawę przewidziano na maj 2016. Więcej informacji znajdziecie na stronie vrgochair.com.

Aktualizacja 27.11.2015r.: Krzesło uzbierało wymaganą do sfinansowania kwotę 20 tysięcy funtów.