Już w najbliższą sobotę (25 czerwca) rusza III edycja Multimedialnego Miasteczka Plenerowego „MediaTent”, organizowanego przez Śląską Sieć Metropolitalną i Miasto Gliwice. Impreza odbędzie się w tym roku w gliwickiej Starej Fabryce Drutu, która na kilka godzin stanie się „Fabryką Przyszłości”. Głównym punktem tegorocznej edycji będzie technologia wirtualnej rzeczywistości oraz przedpremierowa prezentacja aplikacji „Chernobyl VR Project”. Portal vrHunters.pl jest jednym z patronów medialnych wydarzenia.

„Pokazy, spotkania i warsztaty dla dzieci i dorosłych – to w dużym skrócie program tegorocznego wydarzenia. Hasłem przewodnim III edycji „Media Tent” jest „Fabryka Przyszłości” i nie wybraliśmy go przypadkowo. Podczas imprezy zbadamy czy opuszczone industrialne przestrzenie można ożywić i uruchomić na nowo; doświadczymy tego, jak dzięki nowym technologiom miejsca niemożliwe do odwiedzenia stają się bliskie na wyciągnięcie ręki, porozmawiamy o tym jak wirtualna rzeczywistość odmienia oblicze naszej teraźniejszości i kreuje przyszłość, a nawet wyprodukujemy własne narzędzia do jej eksplorowania.” – czytamy w oficjalnym komunikacie organizatorów imprezy.

Goście multimedialnego miasteczka otrzymają bezpłatną okazję do zapoznania się z nowościami sprzętowymi i innowacyjnymi projektami wykorzystującymi technologię Virtual Reality. Partnerem Strategicznym wydarzenia jest gliwickie studio The Farm 51 odpowiedzialne za produkcję głośnego VR-owego doświadczenia Chernobyl VR Project. Aplikacja pozwalająca na zwiedzanie wiernie odwzorowanej zakazanej strefy Czarnobyla i Prypeci zostanie przedpremierowo zaprezentowana uczestnikom „Media Tent”.

Dla najmłodszych fanów nowych technologii przygotowano warsztaty, na których będą mogli skonstruować własną ruchomą maszynę, zaprojektować fraktal, a także sprawdzić się w roli operatorów kamery. Odbędzie się także akcja kolektywnego budowania fotoplastykonu, który dzięki kartonowym goglom typu Cardboard przeniesie nas w trójwymiarowy świat. Obrazy w trójwymiarze będzie też można stworzyć samodzielnie podczas warsztatów fotografii stereoskopowej.

Pasjonatów, którzy o wirtualnej rzeczywistości, nowych technologiach w projektach społecznych, a także ciekawych inicjatywach badawczych chcieliby porozmawiać bezpośrednio z twórcami oraz ekspertami, zapraszamy na ostatnie w sezonie 2015/2016 spotkanie TechKlubu Gliwice.

Wyjątkowym punktem programu będzie pokaz niezwykłej aplikacji Chernobyl VR Project, przygotowanej przez Partnera Strategicznego imprezy – The Farm 51 Group.

Chernobyl VR

Chernobyl VR Project to wyjątkowe przedsięwzięcie, które łączy świat gier komputerowych ze światem aplikacji edukacyjnych. Jest to pierwsza w historii wirtualna wycieczka po Czarnobylu i Prypeci przeznaczona na urządzenia VR. Zespół The Farm 51 już kilkukrotnie odwiedził miejsce katastrofy przygotowując projekt i zbierając materiały wizualne. Chernobyl VR Project to niepowtarzalne połączenie rozrywki rodem z gry komputerowej oraz interaktywnego filmu dokumentalnego opisującego wydarzenia i miejsca historyczne strefy. Przestrzeń Starej Fabryki Drutu stanie się punktem wyjścia do wirtualnej wyprawy w miejsce nieosiągalne na co dzień, jakim jest zakazana czarnobylska strefa.


Program Media Tent – „Fabryka Przyszłości”

14.00 Otwarcie imprezy
14:00-19:30 Warsztaty i pokazy, w tym: prezentacja projektu Chernobyl VR Project; wirtualne światy: wirtualne lustro, wirtualna scena, a nawet wirtualna piaskownica; wirtualna rzeczywistość – zrób to sam; warsztaty hackowania przedmiotów
14:00-18:00 Warsztat budowania i programowania łazików
15.00-18.00 Akcja „Dobrze zbudowani – Kolektywny fotoplastykon”
15.00-18.00 Warsztaty fotografii stereoskopowej
15.00-18.30 Warsztaty tworzenia fraktali
15.00-19:00 Otwarte spotkanie TechKlub Gliwice – pokazy i prezentacje
19.30-20.00 Finał – pokaz lightshow


„Media Tent” Edycja III – „Fabryka Przyszłości”
25 czerwca (sobota) 2016 r. godz. 14:00 – 20:00
Stara Fabryka Drutu, Gliwice, ul. Dubois 22

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.


Organizatorzy:
Śląska Sieć Metropolitalna Sp. z o.o.
Miasto Gliwice

Partner Strategiczny:
The Farm 51 Group S.A.

Partnerzy:
Stara Fabryka Drutu, Stowarzyszenie Animatorów Wszechstronnego Rozwoju Młodzieży, Politechnika Śląska w Gliwicach, antyRAMA, LabDigiFab, Dreamz, LAB 60+, Marco sp. z o.o., TechKlub Gliwice, MindHelix, LojKe, Virtuality

Patroni Medialni:
Gazeta Wyborcza, Polskie Radio Katowice, Infogliwice.pl, Radio CCM, Telewizja TVT, Tydzień w Gliwicach, Ultramaryna oraz portal vrHunters.pl


The Farm 51 przenosi skażoną strefę w wirtualną rzeczywistość

reality 51

Polski lider na rynku nowych technologii oraz pionier w dziedzinie Virtual Reality, po raz pierwszy w Polsce pokaże niemal gotową aplikację Chernobyl VR Project, czyli innowacyjny na skalę światową projekt wirtualnej rzeczywistości, który pozwala odwiedzić wiernie odwzorowaną zakazaną strefę Czarnobyla i Prypeci. Prapremiera będzie miała miejsce podczas III edycji Media Tent 25 czerwca 2016 r. w Gliwicach.

Firma od lat zajmuje ważne miejsce wśród polskich producentów gier, a od niedawna – dzięki aplikacji Chernobyl VR Project – stała się tez jedną z najbardziej rozpoznawalnych firm zajmujących się VR. O Chernobyl VR Project pisały już największe światowe media, w tym amerykański Forbes, angielski Guardian, czy niemiecki Der Spiegel. Już w czerwcu tego roku The Farm 51 planuje premierę tej produkcji na świecie. Będzie to rewolucyjna, w pełni interaktywna aplikacja, która pozwoli odbiorcy zwiedzić okolice Czarnobyla i Prypeci, bez wychodzenia z domu.

Chernobyl VR Project to wyjątkowe przedsięwzięcie, które łączy świat gier komputerowych ze światem aplikacji edukacyjnych. Jest to pierwsza w historii wirtualna wycieczka po Czarnobylu i Prypeci przeznaczona na urządzenia VR, takie jak Oculus, PlayStation VR, HTC Vive oraz mobilne, jak Samsung Gear VR. Zespół The Farm 51 już kilkukrotnie odwiedził miejsce katastrofy przygotowując projekt i zbierając materiały wizualne. Chernobyl VR Project to niepowtarzalne połączenie rozrywki rodem z gry komputerowej oraz interaktywnego filmu dokumentalnego opisującego wydarzenia i miejsca historyczne skażonej strefy.

Chernobyl VR Project tworzony jest dzięki Reality 51, autorskiej technologii firmy The Farm 51, w pełni przystosowanej do rodzącego się rynku Virtual Reality. Projekt wykorzystuje najnowsze rozwiązania graficzne, m.in. zaawansowane skanowanie 3D, zdjęcia sferyczne, filmy stereoskopowe, a także rozwiązania augmented reality (rozszerzona rzeczywistość). A to wszystko w pełni przystosowane do nowoczesnych okularów VR.

26 kwietnia 1986 roku przegrzanie reaktora jądrowego w bloku energetycznym nr 4 doprowadziło do wybuchu wodoru, wzniecenia pożaru oraz rozprzestrzenienia substancji promieniotwórczych na terenie elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Tak rozpoczęła się największa w historii katastrofa przemysłowa i ekologiczna.

Zespół The Farm 51 otrzymał status grupy naukowej, dzięki czemu w czasie swoich wizyt w skażonej strefie miał zezwolenie na wejście do miejsc na co dzień zamkniętych. Członkowie zespołu spędzili wiele dni w okolicach Czarnobyla zbierając tysiące zdjęć i setki filmów, które posłużą do stworzenia najbardziej realistycznego odwzorowania miejsca katastrofy, którym będzie właśnie Chernobyl VR Project. Wybrane lokacje są odtwarzane przy zachowaniu najmniejszych detali: farby odchodzącej ze ścian, rozbitych cegłówek i śmieci, które zostały realistycznie zeskanowane 3D wraz z opuszczonymi budynkami strefy. Każdy kto wejdzie w świat Chernobyl VR Project poczuje się jakby odwiedził to miejsce w rzeczywistości.