Prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu ruszą zapisy na deweloperską wersję okularów wirtualnej rzeczywistości HTC Re Vive. Co więcej, wybrane studia deweloperskie otrzymają urządzenie za darmo.

Informacje ujawnione przez serwis Ars Technica sugerują zupełnie nowe podejście w dystrybucji deweloperskich wersji gogli. Podczas gdy firma Oculus VR za swoje oba „dev-kity” życzyła sobie od 300 do 350 $, twórcy HTC Vive dostarczą swój produkt wybranym deweloperom za darmo, zachęcając ich w ten sposób do wsparcia ich własnej platformy Virtual Reality – Steam VR. Oczywiście nie wszystkie studia załapią się na promocję. Valve i HTC oczekują, że urządzenia trafią w ręce wykwalifikowanych programistów.

SteamVR

Gogle VR HTC Re Vive ujawnione zostały na początku marca tuż przed rozpoczęciem konferencji GDC 2015 i wywołały niemałe zamieszanie na zdominowanym przez Oculusa rynku desktopowych headsetów VR. Urządzenie tworzone jest przez tajwańskiego producenta telefonów komórkowych HTC we współpracy z Valve – twórcami platformy dystrybucji cyfrowej gier Steam. Gogle zaprojektowano do pracy z częstotliwością 90Hz i umożliwia śledzenie pozycyjne użytkownika za pomocą systemu Lighthouse składającego się z tzw. „stacji bazowych Steam VR”. HTC Vive wyposażone zostały w dwa ekrany o rozdzielczości 1200 x 1080. Zapowiedziano również bezprzewodowe kontrolery VR pozwalające na interakcję z wirtualnym otoczeniem.

Konsumencka wersja HTC Vive, dodatkowo wyposażona zostanie w rozwiązania audio i trafi na rynek jeszcze pod koniec 2015 roku (wg. informacji umieszczonej na platformie Steam będzie to listopad). Zarówno duże jak i niewielkie studia deweloperskie zainteresowane otrzymaniem darmowych urządzeń, wkrótce będą mogły zgłosić swój akces poprzez dedykowaną stronę internetową.