Mobilna gra rozszerzonej rzeczywistości Pokemon Go ostatnich dniach podbija nagłówki prasowe większości internetowych serwisów technologiczno-rozrywkowych. Nie jest to jeszcze taka gra o jakiej chcielibyśmy pisać na naszym portalu, ale pojawiają się pierwsze pozytywne sygnały. Zarówno dyrektor generalny firmy Microsoft i jak deweloperzy związani z projektem okularów Microsoft HoloLens są zgodni, że najnowszy światowych hit idealnie pasowałby do technologii mieszanej rzeczywistości (MR – Mixed Reality).

Komórkowa gra Pokemon Go pomimo tego, że jeszcze oficjalnie nie wystartowała w naszym kraju niewątpliwie stała się już hitem. Przez ostatni tydzień co chwilę natykamy się na artykuły traktujące o niecodziennych sytuacjach spowodowanych wypuszczeniem mobilnych Pokemonów. Technologia AR (Augmented Reality), na bazie której opiera się działanie aplikacji to nic nowego i w smartfonach mieliśmy ją już od dłuższego czasu. Niemniej jednak za Pokemon Go stoi wielka światowa marka, a to wystarczyło, żeby ludzie dosłownie wyszli na ulice.

Pracownicy firmy Microsoft, która od jakiegoś czasu pracuje nad projektem okularów mieszanej rzeczywistości HoloLens, zdążyli już wypowiedzieć się na temat Pokemonowego fenomenu. Satya Nadella – dyrektor generalny Microsoft – powiedział w rozmowie z CNBC, że cieszy się z sukcesu Nintendo, ponieważ będzie to dobre także dla niego. Microsoft CEO ma nadzieje, że zainteresowanie Pokemon Go przełoży się na okulary Hololens.

Urządzenie, które obecnie jest na etapie pierwszego „dev-kitu” także wykorzystuje technologię rozszerzonej rzeczywistości. W przypadku przeniesienia Pokemon Go na HoloLens, wszelkie modele 3D wyświetlane byłyby wprost przed naszymi oczami w postaci hologramu nałożonego na widok prawdziwego świata. Co więcej, w przeciwieństwie do wersji komórkowej Pokemony widzielibyśmy w trójwymiarze, a rzucanie Pokeballi odbywałoby się za pomocą prostego gestu rozpoznawanego przez okulary.

Równie entuzjastycznie na temat Pokemon Go wypowiedział się niedawno David Dedeine reprezentujący studio Asobo, które jako jedno z pierwszych rozpoczęło tworzenie aplikacji na okulary Microsoft HoloLens. Deweloper powiedział podczas konferencji w Brighton, że aplikacja tego typu byłaby świetną sprawą dla okularów AR/MR jednak jeszcze nie teraz. Co prawda z urządzenia można korzystać na zewnątrz, ale na razie „nie działa to idealnie”.

Kiedy jednak możemy tego oczekiwać wciąż nie wiadomo. Microsoft niechętnie wypowiada się na temat premiery wersji konsumenckiej gogli. Satya Nadella w wywiadzie dla BBC udzielonym w ubiegłym roku ujawnił, iż pierwsza wersja HoloLens przeznaczona będzie dla twórców oprogramowania oraz rynku biznesowego. Microsoft CEO wspomina również o „5-letniej podróży”, której efektem końcowym będzie wdrożenie technologii do wielu różnych branż.

microsoft-hololens6

Deweloperska wersja urządzenia sprzedawana jest w cenie 3000 dolarów. Oferta Microsoftu dostępna jest niestety jedynie dla deweloperów ze Stanów Zjednoczonych oraz Kanady i to nie wszystkich. Złożenie aplikacji nie jest jednoznaczne ze złożeniem zamówienia przedpremierowego. Firma selekcjonuje pierwszych użytkowników Hololens.

Więcej informacji na temat: Microsoft HoloLens