Oculus Rift VR

Serwis techradar.com dotarł do interesujących informacji na temat planów firmy Oculus VR, odnośnie pierwszej konsumenckiej wersji Rifta. Co prawda nadal nie poznaliśmy dokładnej daty premiery urządzenia, jednak pojawiły się doniesienia o beta-testach CV1. Oculus planuje rozpocząć je już w kwietniu 2015 roku lub kilka miesięcy później.

Możliwość przetestowania wczesnej konsumenckiej wersji Rifta, będzie mocno ograniczona i możliwa jedynie dla najbliższego grona firm współpracujących z Oculusem. Początek testów zaplanowano na kwiecień przyszłego roku, jednak nie jest to jeszcze „zaklepane” i może przesunąć się o kilka miesięcy.

Wciąż nie znamy ostatecznej ceny Oculus Rift CV1. Współzałożyciel Oculusa – Nate Mitchell – ujawnił ostatnio, że model konsumencki będzie oferowany w cenie pomiędzy 200 a 400 dolarów. Rozbieżność jest duża, więc najprawdopodobniej nadal nie jest znana specyfikacja urządzenia. Twórca Rifta – Palmer Luckey – powiedział, że rozdzielczość powinna znacząco wzrosnąć w porównaniu z DK2 (1080p), a częstotliwość odświeżania osiągnie 90Hz lub więcej.

Pojawiły się także „przecieki” dotyczące modelu sprzedaży Rifta. Podczas gdy dystrybucja ujawnionego niedawno Samsung Gear VR przebiegać będzie w tradycyjny sposób, tak możliwość zakupu Oculus Rift CV1 dostępna będzie tak jak do tej pory, czyli poprzez stronę www.oculusvr.com. Może to oznaczać podobne problemy jak w przypadku dystrybucji DK2. Przypomnijmy, że 2 miesiące po rozpoczęciu wysyłki drugiego „dev-kita”, firma nadal nie zrealizowała dużej części zamówień. Obecnie wysyłane są urządzenia, które zostały zamówione pod koniec czerwca. Gdybyśmy złożyli zamówienie dziś, własnego Oculusa otrzymamy w przeciągu 6-8 tygodni.

Dodatkowo, na wyjątkowo długi czas oczekiwania na realizację zamówień skarżą się osoby z niektórych państw, w których złożono mało zamówień, np. Australia, Nowa Zelandia, Korea Południowa. Oculus VR wysyła sprzęt większymi partiami do wielu Centrów Dystrybucyjnych na całym świecie, które to rozsyłają go do poszczególnych regionów. Dopiero stamtąd trafiają do odbiorców. Jeżeli ilość złożonych zamówień w danym kraju/regionie jest niska, wysyłanie małych partii DK2 jest nieopłacalne, stąd opóźnienia. Miejmy jednak nadzieję, iż są to jedynie plotki, a Oculusa będzie można kupić w każdym sklepie RTV.

Póki co są to informacje „z drugiej ręki”, a przedstawiciele Oculusa odcinają się od jakichkolwiek pogłosek. W związku z tym należy uzbroić się w cierpliwość i poczekać na oficjalne zapowiedzi firmy. Najbliższa taka okazja może pojawić się już w dniach 19-20 września, podczas organizowanej w Hollywood konferencji dla deweloperów – „Oculus Connect”. Jeżeli tylko pojawią się kluczowe informacje odnośnie dalszej przyszłości Rifta, na pewno Was o tym poinformujemy.