Amerykański naukowiec i wynalazca Martin Cooper, który uważany jest ojca telefonów komórkowych, niedawno miał okazję na własnej skórze przekonać się jak bardzo od czasu jego przełomowego wynalazku zmieniła się nowoczesna technologia.

Cooper jeszcze w tym roku skończy 87 lat. Nie przeszkadza mu to jednak w aktywnym uczestniczeniu w życiu publicznym. Niedawno wynalazca miał okazję wypróbować system wirtualnej rzeczywistości VRcade i grę Time Zombies.

„Gdy pierwszy Zombie szedł w moją stronę, było to bardzo realne. To przerażające przeżycie. Ale bardzo szybko można sobie z tym poradzić” – powiedział Martin Cooper po zakończeniu doświadczenia dodając – „Co jest największą funkcją telefonu komórkowego? Co telefony zrobiły dla ludzkości? Sprawiły, że ludzie stali się bardziej produktywni. To jest kwintesencja tego wszystkiego. Gra jest fajna, ale o to świadczy o wydajności. To narodziny zupełnie nowego przemysłu.”

Zapytany o to, co myśli o telefonie Apple iPhone 6s powiedział, że jest „nudny”. Według Martina przyszłością smartfonów jest oprogramowanie. „Wciąż jesteśmy na etapie gier. Mimo że nie potrafimy funkcjonować bez smartphonów, nie ma na nich wielu niezbędnych usług. Te które są dotyczą w większości naszej wygodny, możemy bez nich żyć. Niezbędne oznaczają, że umrzesz bez nich. Te gadżety ostrzegą cię gdy będziesz miał atak serca – to jest niezbędne. Wkrótce wkroczymy w tę fazę ze smartfonami.”

A co wynalazca telefonu komórkowego sądzi na bazie własnych doświadczeń o rozwoju Virtual Reality i co musi się stać żeby ta technologia się upowszechniła? „Wszystko zawsze zaczyna się od wyspecjalizowanych aplikacji. Studia VR są dopiero na początku tej drogi. (…) To bardzo ekscytujące móc obserwować początki tej branży.”

Martin Cooper (były dyrektor pionu Motoroli odpowiedzialnego za badania i rozwój) był autorem zarejestrowanego w październiku 1973 roku patentu zwanego „systemem telefonii radiowej”. Jest uważany za twórcę mobilnego telefonu oraz za osobę, która kilka miesięcy wcześniej tego samego roku wykonała pierwsze na świecie połączenie telefoniczne z użyciem przenośnego telefonu. Naukowiec ujawnił później, że do stworzenia wynalazku zainspirowało go oglądanie rozmawiającego przez swój komunikator Kapitana Kirka z serialu science-fiction Star Trek.