Opublikowano wyniki lipcowej ankiety Valve. Według najnowszych danych o 0,03% zwiększyła się w ciągu miesiąca liczba użytkowników gogli HTC Vive i Oculus Rift CV1, którzy korzystają z cyfrowego sklepu Steam.

W porównaniu do wyników opublikowanych w czerwcu zanotowano 0,03-procentowy wzrost właścicieli zarówno konsumenckiej wersji gogli Oculus Rift jak i zestawu HTC Vive. Niekwestionowanym liderem mini-rankingu pozostaje ten drugi. W lipcu posiadanie headsetu współprodukowanego przez Valve zadeklarowało 0,18% osób korzystających z platformy Steam. Możemy więc z grubsza przyjąć, że na zakup zestawu SteamVR zdecydował się 1 na 500 użytkowników cyfrowego sklepu.

Oculus Rift CV1 może pochwalić się wynikiem 0,09% (miesiąc wcześniej – 0,06%). W przypadku tego headsetu słabsze wyniki są prawdopodobnie konsekwencją tego, iż użytkownicy Rifta mogą kupować gry i aplikacje VR również bezpośrednio z oficjalnego sklepu dla gogli. Firma mocno promuje wybór tego rozwiązania, chociażby poprzez wypuszczanie ‚exclusivów’, czyli tytułów na wyłączność dla Oculus Store.

Oculus Rift Store

Tymczasem posiadacze HTC Vive są niejako „zmuszeni” do korzystania z platformy Steam, choć niedługo powinno się to zmienić. HTC jesienią planuje wypuścić Viveport VR – cyfrowy sklep będący odpowiednikiem Oculus Store.

Relatywnie niska powszechność technologi VR wśród graczy nie oznacza, że deweloperzy aplikacji wirtualnej rzeczywistości powinni się tym faktem przesadnie przejmować. W lipcu na szczyt listy bestsellerów Steam na chwilę trafiła gra Raw Data, która powstawała od początku z myślą o technologii Virtual Reality i obecnie można w nią zagrać posiadając wyłącznie gogle HTC Vive.

Raw Data

Trochę gorszym, lecz również znakomitym wynikiem mogą pochwalić się twórcy bilardowego społecznościowego sandboxa Pool Nation VR, który z kolei tuż po premierze wskoczył do dziesiątki najlepiej sprzedających się gier na Steamie.

Pool Nation VR

To trzecia w historii comiesięczna ankieta przeprowadzana wśród klientów najpopularniejszego na świecie cyfrowego sklepu z grami, która uwzględniła technologię wirtualnej rzeczywistości, dlatego też możemy zaobserwować postęp w powiększaniu się bazy użytkowników najpopularniejszych obecnie na rynku PC rozwiązań VR. Wciąż jednak nie znamy oficjalnych danych sprzedażowych. Producenci sprzętu nie kwapią się z ujawnianiem tego typu informacji. Wiadomo jedynie, że Facebook będący właścicielem Oculus VR planuje osiągnąć do końca roku sprzedaż na poziomie 400 tysięcy egzemplarzy.

W zestawieniu znalazły się także wersje deweloperskie Oculusa. Drugi ‚dev-kit’ Oculus Rift (DK2) wskazało 0,01% osób, czyli tyle samo co miesiąc temu. Z kolei Oculus Rift DK1 zaznaczyło w ankiecie 0,00% graczy.

Aktualne wyniki ankiety publikowane są co miesiąc tym miejscu.