Opublikowano wyniki kolejnej comiesięcznej ankiety przeprowadzanej przez Valve wśród użytkowników platformy Steam. Dzięki tym danym możemy częściowo oszacować liczbę osób posiadających popularne gogle wirtualnej rzeczywistości.

Według danych zebranych w miesiącu sierpniu gogle HTC Vive nadal pozostają najczęściej używanym headsetem VR przez graczy posiadających konto na Steamie. Tym razem jednak urządzenie, którego współproducentem jest firma Valve, nie zanotowało żadnych wzrostów. Podobnie jak miesiąc temu posiadanie HTC Vive zadeklarowało 0,18% osób korzystających z cyfrowego sklepu.

HTC Vive

Nieznacznie za to urosły udziały gogli Oculus Rift. Konsumencka wersja headsetu (CV1) zanotowała wynik na poziomie 0,10%, czym poprawiła wynik z lipca jedynie o 0,01%. Co ciekawe wzrost zanotowała także już wycofana ze sprzedaży druga wersja deweloperska (DK2). W jej posiadaniu jest obecnie 0,02% graczy (miesiąc wcześniej – 0,01%). W zestawieniu znalazł się także Oculus Rift DK1 jednak jego wynik wynosi 0,00%.

Obecnie trudno w jednoznaczny sposób analizować powyższe wyniki. Prawdziwy ‚boom’ na zakup Oculusa i Vive rozpoczął się w kwietniu, kiedy to gogle oficjalnie pojawiły się na rynku. Niemniej jednak, z małymi wyjątkami, ciągle nie można ich kupić w tradycyjnych sklepach. Ma to się zmienić jeszcze w tym miesiącu. 20 września odbędzie się europejska premiera Oculus Rift CV1. Headsety w pierwszej kolejności pojawią się w sklepach na terenie Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec.

Oculus Rift CV1 box

Wciąż nie znamy oficjalnych danych sprzedażowych. Producenci sprzętu nie kwapią się z ujawnianiem tego typu informacji. Wiadomo jedynie, iż Facebook będący właścicielem Oculus VR planuje osiągnąć do końca roku sprzedaż na poziomie 400 tysięcy egzemplarzy.

Aktualne wyniki ankiety publikowane są co miesiąc tym miejscu.