Nvidia poczyniła kolejny ważny krok w kierunku zwiększenia wydajności w grach wykorzystujących technologię rzeczywistości wirtualnej. Największy na świecie producent procesorów graficznych opublikował finalne wersję dwóch, długo oczekiwanych wśród twórców aplikacji Virtual Reality, zestawów narzędzi dla deweloperów (SDK): GameWorks VR i DesignWorks VR.

Osoby, które miały dłuższą styczność z pierwszymi deweloperskimi wersjami współczesnych gogli VR doskonale zdają sobie sprawę z tego jak duże znaczenie w płynności i odbiorze wirtualnej rzeczywistości ma moc obliczeniowa komputera. Jest to jeden z największych problemów stojących na drodze szybkiej popularyzacji tej technologii.

Jakiś czas temu istotną informację ujawnił na swoim blogu Atman Binstock (Oculus VR Chief Architect). Według niego Oculus pracować będzie w rozdzielczości 2160×1200 (podzielone na dwa ekrany) z odświeżaniem równym 90 Hz, wyświetlając przy tym 233 milionów pikseli na sekundę. Atman porównał te dane ze współczesnymi grami pracującymi w rozdzielczości 1080p (60Hz) i wyświetlającymi 124 milionów pikseli na sekundę. Według jego wyliczeń oznacza to, ze Oculus potrzebować będzie około 3 razy mocniejszego procesora graficznego. Według innych specjalistów możemy potrzebować nawet 7 razy więcej mocy obliczeniowej niż obecnie.

Sprawę z tego zdają sobie także w Nvidii. Firma od jakiegoś czasu rozwija własne rozwiązania, dzięki którym wydajność gier powinna znacznie wzrosnąć. Usprawnienia, które będzie można wprowadzić dzięki GameWorks VR i DesignWorks VR, jak zapewniają ich twórcy, powinny przynieść wzrost wydajności na poziomie około 50%.

GameWorks VR

W przypadku GameWorks VR głównie chodzi o technologię NVIDIA Multi-Resolution Shading (MRS), która polega na ograniczeniu renderowania tych obszarów i obiektów 3D, które w danym momencie nie są widoczne dla użytkownika gogli VR. Testy przeprowadzone przez Nvidię wykazały, że MRS może skrócić czas renderowania obrazu aż o 30% bez dostrzegalnego przez użytkownika gogli VR pogorszenia efektów graficznych. Niektórzy testerzy zaczęli zauważać różnicę dopiero przy skróceniu czasu do 50%. Wszystko tak naprawdę zależy od deweloperów i tego na jaki kompromis są w stanie się zgodzić.

Ponadto SDK wprowadza obsługę VR SLI, czyli rozwiązania pozwalającego na łączenie pracy dwóch lub większej ilości kart graficznych celem szybszego renderowania obrazu. Nie jest tajemnicą, iż obecne na rynku karty Nvidii delikatnie mówiąc nie sprawdziły się w tej roli w pracy z aplikacjami VR. Teraz ma się to zmienić.

Oprócz MRS i VR SLI oprogramowanie GameWorks VR powinno przyczynić się również do redukcji opóźnienia (Front Buffer Rendering i Context Priority – kontrola nad kolejką) jak i zwiększenia kompatybilności z różnego typu sprzętami, bowiem tryb Direct Mode sprawi, że karta Nvidii rozpozna gogle VR jako urządzenie przeznaczone do wyświetlania wirtualnej rzeczywistości, a nie jako tradycyjny monitor. Obiecano również poprawę pracy ze sferycznymi filmami 360º.

DesignWorks VR

Z kolei drugie SDK posiada cztery główne rozwiązania. Narzędzie Warp and Blend pozwoli na skorygowanie geometrii wyświetlanego obrazu, tak aby idealnie pasowało do danego headsetu. Synchronization i GPU Affinity przydadzą się w przypadku gdy korzystamy z wielu kart graficznych – rozdzielając pomiędzy nie zadania zwiększą wydajność oraz załagodzą ewentualne niedopasowanie obrazu. Narzędzie Direct for Video pomoże przygotować środowisko wirtualnej lub rozszerzonej rzeczywistości.

Niedawno rozwiązania Nvidii dla VR stały się oficjalnie integralną częścią silnika gier Unreal Engine 4. Gameworks VR i DesignWorks VR w wersji 1.0 są w pełni kompatybilne z systemem Windows 10.

Równocześnie posiadacze kart graficznych GeForce otrzymali możliwość pobrania nowej wersji sterowników ‚Game Ready Driver’ (wersja 359.00), które wspierają oba SDK i wprowadzają ważne usprawnienia z punktu widzenia właścicieli gogli wirtualnej rzeczywistości.

Nvidia GeForce VR

Firma zakłada, że do 2020 roku liczba komputerów wyposażonych w karty GeForce „gotowe na VR” zwiększy się z 5 do 130 milionów. W czerwcu bieżącego roku informowaliśmy o nowej karcie graficznej GeForce GTX 980 Ti, przeznaczonej dla osób zainteresowanych wydajną pracą w wirtualnej rzeczywistości lub w rozdzielczości 4K. Urządzenie charakteryzuje się ilością 2816 rdzeni CUDA oraz pamięcią 6 GB RAM GDDR5.

nVidia GTX 980 Ti

Aby w pełni cieszyć się możliwościami wirtualnej rzeczywistości Oculus VR sugeruje wyposażenie komputera w kartę graficzną NVIDIA GTX 970 lub AMD 290, procesor Intel i5-4590, co najmniej 8GB pamięci RAM, interfejs HDMI 1.3, dwa porty USB 3.0, oraz system Windows 7 SP1 lub nowszy. Wymagania te spełnią m.in. laptopy z kartą Nvidia GeForce GTX 980, które mimo, że bardzo drogie, będą jak na razie najlepszą opcją dla wszystkich osób zainteresowanych zakupem przenośnego komputera, który sprosta rekomendowanym wymaganiom dla konsumenckich gogli Oculus Rift.

Także i wcześniejsze produkty Nvidii – powstałe w oparciu o architekturę Maxwell karty graficzne GTX 970 i GTX 980 – zawierają szereg funkcji zaprojektowanych specjalnie w celu zwiększenia wydajności renderowania scen wyświetlanych w okularach wirtualnej rzeczywistości. Optymalizacje pomagają zarówno w zmniejszeniu opóźnień jak i poprawiają wierności wizualną dla wysokiej jakości doświadczeń VR.