Chiński producent smartfonów Xiaomi stawia kolejny krok na rynku Virtual Reality. Firma zaprezentowała niskobudżetowe mobilne gogle Mi VR.

Xiaomi Mi VR to zapowiedziane wraz z prezentacją nowych smartfonów (Mi Note 2, Mi MIX) mobilne gogle wirtualnej rzeczywistości mające powalczyć o własny kawałek VR-owego tortu z Samsungiem Gear VR. Podobnie jak konkurencyjny headset do działania wymagają konkretnego modelu smartfona. W tym przypadku mówimy o Mi Note 2, Mi 5, Mi 5s oraz Mi 5s Plus, czyli flagowcach chińskiego producenta.

Mi VR charakteryzuje się dizajnem przywodzącym na myśl hipotetyczną hybrydę gogli Gear VR i PlayStation VR. Na szczególną uwagę zasługuje obręcz, która utrzymuje urządzenie na głowie. Może ona budzić słuszne skojarzenia z konsolowymi goglami Sony, aczkolwiek z uwagi na komfort jaki udało się osiągnąć pracownikom japońskiej firmy, tego typu rozwiązanie może już niedługo na jakiś czas stać się standardem.

Ponadto pod „maską” gogli Mi VR znajdziemy czujnik ruchu z opóźnieniem na poziomie 16-milisekund, a do zestawu dodawany będzie 9-osiowy kontroler ruchowy. Urządzenie otrzyma także dedykowaną cyfrową platformę MIUI VR, dzięki której pobierzemy odpowiednie gry i aplikacje VR. Choć nie jest to jeszcze oficjalnie potwierdzone, mobilny headset Xiaomi prawdopodobnie spełni wymogi platformy Google Daydream będącej następcą popularnych „Cardboardów”.

Co ciekawe gogle Mi VR będą wyjątkowo tanie. Zapłacimy za nie równowartość około 29 dolarów. Na razie Xiaomi planuje dystrybucję urządzenia jedynie w Chinach, jednakże w dzisiejszych czasach sprowadzenie go do Polski nie powinno stanowić większego problemu.