To dobry rok dla miłośników sferycznych 360- stopniowych filmów. Najpierw w marcu popularny portal YouTube dodał wsparcie dla tego typu materiałów w swoim serwisie, by w trzy miesiące później umożliwić ich oglądanie na mobilnych goglach VR typu Cardboard w trybie 2D. Z kolei we wrześniu filmy 360º w swoim newsfeedzie wprowadził serwis społecznościowy Facebook, właściciel Oculus VR.

Tymczasem YouTube poinformowało o kolejnej przełomowej aktualizacji, która sprawia, że na goglach Cardboard uruchomimy stereoskopowe filmy 3D. Na razie materiałów w tym standardzie jest niewiele, jednak zapewne z czasem liczba ta będzie stale się powiększać. Już teraz, każdy z Was może je uruchomić. Aby tego dokonać należy pobrać oficjalną aplikację YouTube na Androida, zdecydować się na jeden z obecnie dostępnych filmów i wybrać w prawym dolnym rogu ikonkę z logo Google Cardboard.

Cardboard YouTube

Dodatkowo od teraz możliwe stało się obejrzenie każdego tradycyjnego filmu z YT w trybie przypominającym aplikacje typu Cinema VR, z tą różnicą, że wyświetlany obraz zawieszony będzie w czarnej, pustej przestrzeni.

Nieoficjalnie istnieje opcja uruchomienia filmów 360 z YouTube na goglach Oculus Rift. Umożliwia to popularna w środowisku użytkowników deweloperskiej wersji Oculusa aplikacja Virtual Desktop. Zainteresowanych odsyłamy do naszego poradnika pt. Jak uruchomić filmy 360º z YouTube na Oculus Rift?

Zobacz także: Najciekawsze filmy 360º – październik 2015