Już w środę 6 stycznia oficjalnie zainauguruje w Las Vegas kolejna edycja największych na świecie targów elektroniki użytkowej oraz nowych technologii Consumer Electronics Show. Tegoroczna impreza będzie bacznie obserwowana przez miłośników rzeczywistości wirtualnej, bowiem prawdopodobnie to właśnie tutaj ogłoszone zostaną kluczowe informacje na temat najbardziej wyczekiwanych konsumenckich gogli VR zapowiedzianych na pierwszą połowę tego roku.

Oculus Rift

Jaka będzie cena sklepowej wersji gogli Oculus Rift i kiedy nastąpi ich oficjalna premiera? Istnieje duża szansa, że to właśnie podczas CES 2016 poznamy najbardziej skrywaną tajemnicą Oculusa. Tuż przed świętami szef firmy – Palmer Luckey – zapowiedział, że preordery na konsumencki Oculus Rift ruszą „krótko po Nowym Roku”, a nie jak wcześniej zapewniano pod koniec 2015. Może być to więc doskonała okazja do przypomnienia światu o końcu długiej drogi jaką przeszła firma od sierpnia 2012 roku, kiedy to na Kickstarterze ufundowano pierwszą deweloperską wersję gogli.

„Preordery ruszą krótko po Nowym Roku. Cieszcie się wolnymi od stresu świętami, nie uruchomimy zapisów bez wcześniejszej zapowiedzi” – napisał na Twitterze szef Oculus VR.

Stoisko Oculus VR na CES 2015
Stoisko Oculus VR na CES 2015

Kilka dni temu firma Oculus VR poinformowała o przełożeniu premiery dedykowanego konsumenckim goglom Oculus Rift kontrolera Touch. Urządzenie projektowane z myślą o pracy w wirtualnej rzeczywistości zamiast w pierwszej połowie 2016 roku zadebiutuje w drugim półroczu. Niewykluczone, że podczas targów poznamy więcej szczegółów na temat postępów mających doprowadzić do stworzenia jeszcze lepszego, bardziej wygodnego, niezawodnego i naturalnego w obsłudze sprzętu.

Przeczytaj cały artykuł: Premiera kontrolera VR Oculus Touch przeniesiona na drugą połowę 2016

HTC Vive

Pod koniec grudnia wyciekły zdjęcia nowego dev-kita HTC Vive. Okazało się, że planowana na przełom 2015/2016 roku premiera konsumenckich gogli należących do ekosystemu SteamVR zostanie opóźniona o około 4 miesiące, a zamiast tego w styczniu pojawi się druga deweloperska wersja headsetu. Twórcy urządzenia zamierzają w trakcie CES 2016 zaprezentować Vive DK2 oraz „bardzo, bardzo duży przełom technologiczny”, który przyczynił się do zmiany planów.

HTC Vive DK2 headset

Przeczytaj cały artykuł: Wyciekły zdjęcia nowego dev-kita HTC Vive. Twórcy zapowiadają wielki przełom

Ponadto odwiedzający targi będą mogli przetestować gogle Vive na stoisku HTC oraz stanowiskach parterów. Urządzenie przywiozą do Las Vegas m.in. producenci bieżni do gier wirtualnej rzeczywistości Virtuix Omni, którzy planują zorganizować pierwszy w historii e-sportowy turniej VR, a także twórcy stacjonarnego roweru treningowego VirZoom VR Bike oraz Intel, AMD, Audi, Nvidia, HP, MSI, Fox, Alienware, CyberPowerPC, Envelop VR, EVGA, HyperX, iBuyPowerPC, Nidec, Dassault Systemes i Zotac.

PlayStation VR

playstation vr

Na tak dużej imprezie nie mogło zabraknąć Sony. Twórcy zapowiadanych na pierwszą połowę tego roku gogli PlayStation VR przeprowadzą 5 stycznia (w Polsce 6 stycznia o godzinie 2.00 w nocy) własną konferencję prasową, podczas której oczekujemy prezentacji ostatecznej wersji urządzenia. Niewykluczone, że poznamy także cenę oraz dokładną datę premiery PS VR. Livestream z tego wydarzenia dostępny będzie w tym miejscu.

Samsung Gear VR

rink Gear VR

Mobilne gogle Gear VR tworzone przez Samsunga wspólnie z Oculusem otrzymają zaawansowany kontroler ruchu. Koreańczycy obiecują prezentację intuicyjnego kontrolera wirtualnej rzeczywistości ‚rink’. O urządzeniu wiemy na razie tyle, ile możemy podejrzeć na opublikowanym materiale prezentującym jego możliwości.

Przeczytaj cały artykuł: Samsung pokaże na CES 2016 kontroler ruchu dłoni dla gogli Gear VR

Virtuix Omni

Podczas CES 2016 odbędzie się również oficjalna premiera bieżni wirtualnej rzeczywistości Virtuix Omni. Urządzenie trafiło niedawno do pierwszych nabywców, którzy wsparli projekt Omni na Kickstarterze i tegoroczne targi będą świetną okazją do zaprezentowania produktu konsumenckiego. Przy okazji firma Virtuix zapowiedziała organizację pierwszego w historii e-sportowego turnieju VR, który rozegrany zostanie na autorskim wieloosobowym doświadczeniu VR – Omni Arena – będącym pierwszoosobową strzelanką stworzoną przez firmę z myślą o bieżni.

Przeczytaj cały artykuł: Dostarczono pierwszy egzemplarz bieżni Virtuix Omni

Infinadeck

Z kolei twórcy wielokierunkowej bieżni Infinadeck planują zaprezentować nowe rewolucyjne rozwiązanie w dziedzinie poruszania się w wirtualnej rzeczywistości.

Zapewne podczas CES 2016 zobaczymy także wiele innych produktów związanych z technologiami Virtual Reality. Będziemy śledzić wydarzenia dobiegające z tegorocznej imprezy, dlatego też zachęcamy do regularnego odwiedzania portalu vrHunters.pl oraz naszego fanpage na Facebooku oraz Twitterze.

Zobacz także: Podsumowanie CES 2015