Firma VideoStitch zapowiedziała niewielkich rozmiarów 360-stopniową kamerę 4K, umożliwiającą przeprowadzanie transmisji na żywo. Urządzenie o nazwie Orah 4i dostępne jest w przedsprzedaży w cenie 1795 dolarów.

Jednym z największych wyzwań stojących przed producentami kamer 360º jest implementacja algorytmów zszywających zarejestrowany obraz z wielu obiektywów w taki sposób, aby możliwie jak najdokładniej dopasować poszczególne elementy panoramy. Firma VideoStitch ma w temacie tzw. „live-stitchingu” wiele do powiedzenia, bowiem od tworzenia oprogramowania zszywającego rozpoczynała w 2012 roku swoją działalność. Na liście ich klientów znajdziemy m.in. Facebook czy firmę Red Bull, dla których już „zszywali”.

Jest to o tyle ważne, że ich pierwsza kamera 360º, którą chcą wypuścić do publicznej sprzedaży ma posiadać funkcję live streamingu, czyli łączenie obrazu musi odbywać się w czasie rzeczywistym.

Według szefa VideoStitch kamera Orah 4i usprawni proces tworzenia 360-stopniowych treści, który w tym momencie opiera się o amatorskie rozwiązania wykorzystujące specjalne uchwyty podtrzymujące szereg standardowych kamer. Filmowcy mają wtedy do czynienia z wieloma kablami, zasilaczami i innymi elementami. Orah usuwa te niedogodności, upraszczając proces rejestracji obrazu do niezbędnego minimum.

„Opracowaliśmy rozwiązanie, które potrafi przesyłać ‚na żywo’ obraz w formacie Virtual Reality i w rozdzielczości 4K bezpośrednio do headsetów – wszystko po naciśnięciu jednego przycisku” – napisał w oświadczeniu Nicolas Burtey, VideoStitch CEO.

Urządzenie posiada wbudowaną funkcję stabilizacji obrazu oraz automatycznego „post-processingu”, czyli przetwarzania obrazu, za którą odpowiada tzw. „stitching box”. Jest to dedykowany kamerze mini-komputer, który przeprowadza wspomniane wcześniej zszywanie obrazu w locie, umożliwiając bezpośrednią transmisję 360º w internecie, dostępną do obejrzenia przy użyciu gogli VR. Można go zawiesić na statywie, lecz także zabrać ze sobą na odległość do 90 metrów, łącząc „stitching box” z kamerą za pomocą kabla Ethernet.

Kamera generuje pliki video 360-stopni, które z powodzeniem można umieścić w serwisach takich jak Facebook, Youtube, Vrideo, Littlstar, Bitmovin i innych. W przypadku przekazów „na żywo” wykorzystany zostaje protokół RTMP używany m.in. przez Youtube, Wowza, Akamai, Bitmovin, Ustream czy Livestream. Można powiedzieć że, Orah 4i jest kompatybilna z każdą platformą wspierającą video VR.

Kamera Orah 4i w tym momencie sprzedawana jest z 50-prcentową zniżką, w cenie 1795 dolarów, która będzie stopniowo rosnąć. Po 30 kwietnia koszty zakupu urządzenia podskoczą do 3595 dolarów. Pierwsze egzemplarze zostaną wysłane do klientów w lipcu 2016. Pełną specyfikację urządzenia znajdziecie tutaj.