Firma Samsung zaprezentowała w trakcie konferencji MWC 2016 (Mobile World Congress) w Barcelonie nową kamerę umożliwiającą nagrywanie sferycznych filmów 360º. W przeciwieństwie do ujawnionej w 2014 roku kamery Project Beyond, Samsung Gear 360 kierowany jest na rynek konsumencki i kosztować ma zaledwie 99$.

Gear 360 jest niewielką kulą z obiektywami (2 x 195º) zlokalizowanymi po przeciwnych stronach urządzenia o łącznej rozdzielczości 30 Mpix – 3840 × 1920 pikseli (w trybie Single Cam – 2560 x 1440) – umożliwiającą nagrywanie 360-stopniowych filmów z prędkością 30 klatek na sekundę. Materiał będzie rejestrowany na karcie microSD o maksymalnej pojemności do 128GB, natomiast zasilanie zapewni wymienny akumulator ładowany poprzez złącze USB.

Kamera Gear 360 zaprojektowana została z myślą o zwykłym użytkowniku, dlatego też większość procesów zostanie zautomatyzowana. Już wkrótce gogle Gear VR wzbogacą się o możliwość bezpośredniego wyświetlania sferycznych filmów z Facebooka, natomiast użytkownicy kamery prostego udostępniania zarejestrowanych treści na popularnych portalu społecznościowym. To samo dotyczy YouTube, a w przypadku zdjęć 360º, także usługi Google Street View.

Samsung Gear

Ponadto urządzenie umożliwia połączenie z telefonem użytkownika pozwalając na podgląd „na żywo” aktualnie rejestrowanego filmu i powinno sprawdzić się w większości warunków świetlno-pogodowych. W zestawie, oprócz samej kamery znajdziemy niewielkich rozmiarów statyw, który po złożeniu można będzie wykorzystać w formie uchwytu.

Kamera Samsung Gear 360 do sprzedaży trafi w drugim kwartale 2016 roku i sprzedawana będzie w cenie 99 dolarów.