Potwierdziło się większość nieoficjalnych doniesień na temat nowej wersji mobilnych gogli Samsung Gear VR. Urządzenie zmieniło kolor na czarny i będzie wstecznie kompatybilne. Najważniejsza zmiana to powiększony FOV (pole widzenia).

Samsung zaprezentował nowy, ulepszony model mobilnych gogli wirtualnej rzeczywistości Gear VR. Tak jak przypuszczano urządzenie wyposażono w dwa typy złącz. Za pomocą złącza USB typu C podepniemy do headsetu zaprezentowany w trakcie dzisiejszej konferencji nowy phablet Samsung Galaxy Note 7. Z kolei micro-USB będą mogli wykorzystać posiadacze smartfonów z serii Galaxy wypuszczonych przez Samsunga w 2015 roku, czyli Galaxy Note 5, S6 oraz S6 Edge i Edge+, a także wydane w tym roku S7 i S7 Edge.

Samsung Gear VR black

Niewielkiej zmianie uległy parametry urządzenia. Nowy Gear VR (nazwa kodowa SM-R323) wyposażono w soczewki o zasięgu pola widzenia wynoszącym 101º, czyli o 5 stopni więcej, niż wydana w listopadzie ubiegłego roku pierwsza konsumencka wersja headsetu (SM-R322). Jeżeli chodzi o wagę samych gogli zmniejszono ją z 318 do 312 gram. Niewiele, ale zawsze.

Oba konsumenckie modele ciężko będzie pomylić. Dotychczasowy biały kolor obudowy (zdjęcie poniżej) został zastąpiony czarnym/granatowym. Ciemniejszy wygląd ma na celu przede wszystkim zmniejszenie ilości światła przenikającego i odbijającego się od soczewek wewnątrz headsetu. Nad nieco powiększonym panelem dotykowym znajdującym się z boku gogli dodano przycisk Home, który przeniesie nas bezpośrednio do aplikacji sklepowej Oculus Home. Generalnie zmiana designu ma sprawić, że urządzenie będzie bardziej ergonomiczne i wygodne.

Samsung Gear VR2

Samsung Galaxy Note 7, który będzie najlepszym z możliwych wyborów smartfona dla Gear VR (choć niekoniecznie najbardziej ekonomicznym), posiadać będzie rozdzielczość 2560×1400, czyli dokładnie taką samą jak pozostałe modele współpracujące z urządzeniem. To co wyróżnia nowy phablet to oczywiście wspomniane wcześniej złącze USB typu C, a także slot na kartę microSD do pojemności 256GB oraz szybszy procesor i bardziej pojemna bateria w porównaniu do poprzednika (Samsung Galaxy Note 5).

Zamówienia przedpremierowe zostaną uruchomione już jutro, natomiast premiera nowego Samsung Gear VR oraz Galaxy Note 7 zapowiedziana została na 19 sierpnia.

  • Danax

    Super sprawa. Właśnie przenośne zestawy VR są przyszłością ale na razie mają za mało mocy względem okablowanych do PC za 5000zł.

    Szkoda, że to wciąż takie drogie. Mam nadzieję, że Google Daydream spowoduje spadek cen Oculusa i tego powyżej.