Już 1 marca w Narodowym Instytucie Audiowizualnym w Warszawie odbędzie się trzecie spotkanie organizowane przez StoryCode Warsaw, tym razem poświęcone technologiom wirtualnej rzeczywistości. Poniżej publikujemy oficjalną zapowiedź wydarzenia.

01.03.2016 godz. 18.00
Warszawa, Narodowy Instytut Audiowizualny, ul. Wałbrzyska 3/5

Marcowe spotkanie sieci StoryCode poświęcone będzie wirtualnej rzeczywistości. Czy rzeczywiście 2016 rok będzie rokiem VR? Jak wykorzystać wirtualną rzeczywistość nie tylko do tworzenia doświadczeń, ale też do opowiadania historii? W jaki sposób z wirtualnej rzeczywistości mogą korzystać telewizja, muzea, placówki edukacyjne?

StoryCode to międzynarodowa sieć, skupiająca osoby poszukujące nowoczesnych form narracji. U jej podstaw leży chęć wspólnego eksperymentowania, którego efektem będą nowe sposoby opowiadania historii wykorzystujące dostępne obecnie oraz przyszłe technologie. Spotkania StoryCode mają na celu edukować i integrować środowisko twórców z różnych dziedzin. Spotkania StoryCode odbywają się w 20 miejscach na świecie i gromadzą setki entuzjastów nowoczesnych form opowiadania historii.

Szczegóły programu spotkania

Gościem marcowego spotkania będzie Beata Biel z Google News Lab, która prowadzi szkolenia dla mediów w Europie Środkowo-Wschodniej. Przedstawi możliwości wykorzystania wideo 360 i wirtualnej rzeczywistość przez dziennikarzy i redakcje internetowe oraz telewizję. Opowie również o tym, w jaki sposób można samemu rozpocząć eksperymentowanie z VR.

Zespół The Farm 51 zaprezentuje przedpremierowo „Chernobyl VR Project” – wirtualną wycieczkę po miejscu katastrofy. Technologia Reality 51, na której oparty jest projekt wykorzystuje m.in. zaawansowane skanowanie 3D, zdjęcia sferyczne, filmy stereoskopowe i rozwiązania augmented reality. Premiera projektu zaplanowana jest na kwiecień 2016 roku, w 30-tą rocznicę wybuchu w Czarnobylu.

W spotkaniu wezmą również udział przedstawiciele grupy badawczej „Sferyczny Film 3D – narodziny nowego języka wizualnego w narracji”, która powstała w Szkole Filmowej w Łodzi. Dr Iwona Pomianowska, Jacek Nagłowski i dr hab. Milenia Fiedler opowiedzą o prowadzonych przez siebie badaniach narracji w trójwymiarowym filmie sferycznym, o budowaniu poczucia imersji w VR oraz o wykorzystaniu wirtualnej rzeczywistości do tworzenia wirtualnych muzeów i galerii sztuki.

Maciej Zasada i Karol Góreczny z polskiego oddziału interaktywnego studia Unit9 opowiedzą o wielozmysłowych doświadczeniach w wirtualnej rzeczywistości. Studio specjalizuje się m.in. w projektach, w których gogle i smartfony to tylko część sprzętu dzięki któremu budowane są multisensoryczne wrażenia odbiorców.

Rejestracja uczestnictwa: http://www.meetup.com/StoryCode-Warsaw-Meetup/events/228608805/

Partnerem spotkania jest Narodowy Instytut Audiowizualny.


Relacja ze spotkania (by Paweł J. Rodan)