Być może już w niedługim czasie w swojej lokalnej siłowni znajdziecie rowery stacjonarne podłączone do gogli VR.

Twórcy stacjonarnego roweru treningowego VirZOOM posiadającego wsparcie popularnych gogli wirtualnej rzeczywistości ogłosił nawiązanie współpracy z firmą AMD. Jeden z największych na świecie producentów mikroprocesorów dostarczy odpowiednie rozwiązania sprzętowe pozwalające na instalacje rowerowego pakietu gier VR w siłowniach oraz salonach gier Virtual Reality.

VirZoom VR Bike zadebiutował w połowie ubiegłego roku wraz z zestawem mini-gier VirZOOM Arcade dedykowanym goglom HTC Vive i Oculus Rift (później także i PlayStation VR). Ważący ponad 17 kilogramów bezprzewodowy kontroler wyposażony został w czujniki prędkości i kierunku, dzięki czemu przemierzanie cyfrowych światów jest bardzo zbliżone do klasycznej jazdy na rowerze. Urządzenie posiada także czujniki tętna, 8 poziomów regulacji oporu oraz łącznie 10 przycisków i triggerów zamontowanych na kierownicy.

W pakiecie gier VirZOOM Arcade znajdziemy kilka pozycji o wiele mówiących tytułach: Cycle le Tour, Cowboy, Race Car, Tank, Pegasus, Helicopter oraz Kayak. Umożliwiają one rozgrywkę w pojedynkę lub ze znajomymi w trybie wieloosobowym. Ponadto użytkownicy roweru VR posiadają dostęp do usługi MyVirZOOM pozwalającej na monitorowanie długości treningów, spalanych kalorii czy przejechanego dystansu. Możliwa jest również integracja z mobilnymi aplikacjami Strava i Fitbit.

Rower VirZOOM sprzedawany jest obecnie w cenie 400 dolarów na oficjalnej stronie producenta. Urządzenie w swojej ofercie posiadają także popularne amerykańskie sklepy, m.in. Amazon, Best Buy, Gamestop oraz Walmart. Zestaw mini-gier VirZOOM Arcade pobierzemy bezpłatnie w PS Store oraz na platformie Steam.

Firma wypuściła jakiś czas temu własny zestaw narzędzi deweloperskich VirZOOM SDK pozwalający programistom na szybką adaptację dowolnej gry do współpracy z VR-owym rowerem. Mogą to zrobić także sami gracze dzięki bezpłatnemu narzędziu VirZOOM Gamepad Emulator (tylko w wersji dla PC).

VirZOOM posiada obecnie wsparcie dla PlayStation VR, Oculus Rift i HTC Vive. W tym roku planowane jest dodanie obsługi mobilnych gogli Samsung Gear VR oraz Google Daydream.

Zobacz także: Przejechał w goglach VR całą Wielką Brytanię… na rowerze stacjonarnym

  • Bahus

    Rower nie odchudza… a tym bardziej w zamkniętym pomieszczeniu. Moja żona jeździła przez kilka ładnych lat do pracy 16 km dzień w dzień i rower nic jej nie pomógł w zrzuceniu wagi. Najlepsze co jest to kontrola kalorii i stworzenie dziennego deficytu, wówczas spalamy tkankę tłuszczową.

    • Yelon

      Żaden trening nie spowoduje, że schudniesz jak będzie dodatni bilans kaloryczny. Inna sprawa, że mięśnie ważą więcej niż tłuszcz. Chętnie bym pojeździł na takim rowerku np. po świecie Wiedźmina. Wystarczy mod zastępujący konia rowerem. Mógłby być nawet stylizowany na tamtą epokę 😉