Stworzona z myślą o goglach wirtualnej rzeczywistości animacja 360º „Pearl” została pierwszą w historii tego typu produkcją nominowaną do Oscara.

Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła dziś nominacje do tegorocznych Oscarów. Jedną z nich w kategorii krótkometrażowy film animowany otrzymała 360-stopniowa produkcja „Pearl”. Jest to pierwsza w historii nominacja do tej prestiżowej nagrody dla tytułu stworzonego z myślą o goglach wirtualnej rzeczywistości.

„Pearl” jest czymś w rodzaju animowanego musicalu. Rozgrywająca się na przestrzeni kilkunastu lat fabuła opowiada wzruszającą historię ojca i córki. Ich losy obserwujemy z perspektywy pasażera samochodu, bowiem całą akcja dzieje się podczas rodzinnych wycieczek.

360-stopniowa animacja powstała w ramach cyklu Spotlight Story produkowanego przez firmę Google. Jest to seria krótkich 360-stopniowych filmów przeznaczonych głównie na gogle typu Cardboard, których kolejne odcinki udostępniane są poprzez bezpłatną mobilną aplikację.


UWAGA: Powyższą animację 360º można obejrzeć za pomocą smartfona i aplikacji YouTube dla mobilnych gogli typu Cardboard (Android i iOS) oraz Daydream (Android). W przypadku konsumenckich wersji gogli Oculus Rift i HTC Vive warunkiem jest posiadanie płatnego oprogramowania. Usługę taką oferuje polska aplikacja Cmoar VR Cinema, a także Virtual Desktop, który posiada opcję streamingu filmów 360º z YouTube na Oculusa i Vive oraz możliwość zapisania ich na dysk (lepsza jakość). Użytkownicy gogli PlayStation VR mogą uruchomić sferyczny materiał dzięki aplikacji YouTube dla konsoli PS4.


Czy „Pearl” zostanie pierwsza w historii produkcją 360 VR uhonorowaną Oscarem dowiemy się 26 lutego. W ubiegłym roku inny animowany film wirtualnej rzeczywistości – „Henry” – za produkcję którego odpowiada Oculus Story Studio, otrzymał pierwszą w historii branży VR nagrodę Emmy.

Zobacz także: Najlepsze filmiki 360º w roku 2016